دانستنی های حقوقی

پس از گم شدن گذرنامه چه باید کرد؟

امروزه گذرنامه یکی از مدارک مهم شناسایی محسوب می شود. از این رو گم شدن گذرنامه می‌تواند برای افراد بسیار دردسرساز باشد. زیرا احتمال سوء استفاده از گذرنامه مفقودی به دلیل اهمیت این مدرک هویتی، زیاد است. شما باید در صورت مفقود شدن این مدرک، فوراً باید برای صدور المثنی آن اقدام کنید تا از عواقب گم شدن آن جلوگیری شود. گذرنامه، از مهم ترین مدارک افراد، برای خروج از کشور خود و ورود به خاک کشورهای دیگر می باشد. بدون داشتن این مدرک، هرگونه خروج از کشور و ورود به کشورهای دیگر، غیر قانونی تلقی می شود و فرد را با تبعات خروج و ورود غیر مجاز و غیر قانونی، روبرو خواهد کرد. به همین جهت به توسعه وکلا برتر که با این قبیل موضوعات سر و کار دارند، افراد باید در حفظ این مدرک، بکوشند.

گم شدن گذرنامه

گاهی، به دلایلی نظیر سرقت یا دلایل دیگر، گذرنامه افراد، مفقود می گردد. به عبارتی این مدرک، دیگر در دسترس نیست. همانطور که از ابتدا اشاره کردیم، در صورت گم شدن گذرنامه شما باید سریعاً مفقودی آن را به اداره گذرنامه اعلام کنید. از این رو که گذرنامه شما مورد سوءاستفاده افراد سودجو قرار نگیرد. در شرایط مفقودی گذرنامه باید، بر اساس نحوه اعلام مفقودی و از طریق سامانه استعلام مربوطه، مساله مفقودی را پیگیری کنید تا از تبعات حقوقی این امر و سوء استفاده های احتمالی از گذرنامه تان جلوگیری شود.

اما  این نکته را در نظر داشته باشید که، برای انجام این کار نیازی به انتشار آگهی مفقودی گذرنامه ندارید. پلیس بین‌الملل برای ثبت پاسپورت‌های مفقودی سامانه‌ای دارد که آخرین وضعیت پاسپورت‌های مفقودی در آن ثبت می‌شود. بنابراین شما با اعلام مفقودی گذرنامه خود به پلیس، در واقع مفقودی گذرنامه و اطلاعات مربوط به آن را در سامانۀ اینترپل نیز ثبت خواهید کرد. در صورت پیدا شدن گذرنامه، شما باید این موضوع را به پلیس اطلاع دهید تا اطلاعات پاسپورت شما در سامانۀ اینترپل به روز شود.

استعلام گم شدن گذرنامه

در این قسمت از این مقاله، میخواهیم بررسی کنیم که، چگونه و از طریق چه سامانه ای باید، اقدام به استعلام  گم شدن گذرنامه خود کنیم. در همین ابتدا بدانید، در حال حاضر، سامانه ای تحت عنوان سامانه استعلام گذرنامه گم شده پاسپورت مفقود شدی برای افراد عادی، وجود ندارد. این بدان معناست که این سامانه، در اختیار پلیس بین الملل یا اینترپل و برخی مراجع صلاحیت دار است.

اگر افراد عادی بخواهند، اقدام به استعلام مدارک مفقودی خود، از جمله گذرنامه نمایند، می توانند به آدرس الکترونیکی postyafteh.post.ir، مراجعه کنند. از طریق گزینه جست و جوی پیدا شده ها، با وارد کردن اطلاعات لازم، در خصوص گذرنامه مفقودی خود، جست و جو کنند. این افراد  می توانند با این کار در صورت تحویل آن، توسط یابنده به اداره پست، از این امر مطلع گردند.

اقدامات لازم پس از گم شدن گذرنامه

تا به اینجای کار دانستیم، با توجه به اهمیت گذرنامه، گم کردن این مدرک ممکن است فرد را با تبعات و آثار حقوقی متعددی، روبرو کند. حال نوبت آن رسیده که در این قسمت  اقدامات لازم پس از مفقودی گذرنامه را به طور کامل بررسی کنیم. این اقدامات با توجه به اعتبار داشتن یا نداشتن گذرنامه مافاوت خواهد بود. هر یک را جداگانه بررسی می کنیم.

اقدامات لازم در گم شدن گذرنامه دارای اعتبار

در این شرایط دو مورد زیر را با توجه به کشور محل سکونت فرد داریم:

 • اگر متقاضی ساکن ایران باشد، باید هرچه سریع تر، جهت جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، به اداره گذرنامه شهر خود برود و گم شدن گذرنامه خود را اعلام کند. وی در صورت تمایل به دریافت پاسپورت جدید، با ارائه مدارک، باید تقاضای صدور گذرنامه المثنی نماید.
 • اگر فرد ساکن خارج از کشور باشد نیز، باید به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه کند. همچنین با اعلام مفقودی، درخواست صدور گذرنامه جدید کند.

اقدامات لازم در گم شدن گذرنامه فاقد اعتبار

اگر در گم شدن گذر نامه اعتبار این مدرک هویتی پایان یافته باشد، کافی است فرد، با مدارک لازم، به یکی از دفاتر پلیس +10، مراجعه کند. پس از ارائه مدارک لازم و پر کردن فرم های مخصوص، درخواست صدور پاسپورت، به علت اتمام تاریخ اعتبار آن را نماید تا این دفاتر، پس از بررسی مدارک و درخواست، گذرنامه جدید را برای متقاضی، صادر کنند.

اقدامات لازم در گم شدن گذرنامه

مدارک لازم برای صدور گذرنامه المثنی

مدارکی که بعد از گم شدن گذرنامه باید ارائه دهید تا النثنی این مدرک صادر گردد، عبارت است از:

 • تکمیل دو برگ فرم صدور گذرنامه
 • ارائه فتوکپی از صفحات ۲ و ۳ و صفحه دارای مهر آخرین خروج.
 • اگر مدرکی مبنی بر تاریخ خروج قانونی از کشور در اختیار نباشد، فرم استعلام خروج قانونی باید تکمیل و ضمیمه شود.
 • ارائه اصل شناسنامه جمهوری اسلامی ایران و دو سری فتوکپی از کلیه صفحات
 • سه قطعه عکس بیومتریک ۴*۳ جدید تمام رخ، از روبرو، بدون کلاه و عینک
 • اعلام کتبی شرح کامل چگونگی مفقودی گذرنامه در دو نسخه
 • ارائه نامه اعلام و تأیید پلیس محلی
 • ارائه فتوکپی کارت شناسایی ملی

اعلام گم شدن گذرنامه ایرانیان خارج از کشور

بدیهی است، اشخاصی که خارج از مرزهای ایران، به دلیل سفر، کار یا تحصیل، اقامت دارند نیز ممکن است که با مساله گم شدن گذرنامه روبرو شوند. نحوه اعلام مفقودی برای ایرانیان خارج از کشور، بر اساس آنچه در سایت وزارت امور خارجه، به آدرس mfa.gov.ir آمده، به شرح زیر است:

 • مراجعه شخص، به پلیس محل سکونت و اعلام مفقودی.
 • دریافت گزارش پلیس، در خصوص اعلام مفقودی.
 • مراجعه شخص به سامانه میخک، به آدرس mikhak.mfa.gov.ir و ثبت درخواست صدور گذرنامه جدید، به علت مفقودی یا سرقت.
 • بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه میخک که شامل مواردی نظیر تصویر صفحه اول گذرنامه، صفحه مربوط به مهر آخرین خروج از جمهوری اسلامی ایران به خارج از کشور، تصویر پشت و روی کارت ملی، تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت، تصویر گزارش پلیس محل، تصویر مدارک هویتی مربوط به همسر و سایر موارد اعلامی در سایت وزارت امور خارجه می باشد.
 • مراجعه حضوری شخص، به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و ارائه کد رهگیری ثبت درخواست در سامانه میخک، همچنین، ارائه اصل مدارک بارگذاری شده.

شایان ذکر است، در خصوص افراد زیر هجده سال یا زنان دارای همسر، حضور سرپرست قانونی و همسر، الزامی می باشد.

انتشار آگهی برای گم شدن گذرنامه

در ابتدای این مقاله هم گفتیم که چاپ آگهی برای گم شدن گذرنامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار امری ضروری نیست. به منظور سخن پایانی خاطر نشان می کنیم که اقدام فوری شما برای اعلام مفقودی به پلیس کافی است. بنابراین در صورت مواجهه با این موضوع، فقط کافی است با مراجعه به نزدیک‌ترین دفتر پلیس+۱۰ مراتب مفقودی را اعلام نمایید. پر کردن فرم‌های مفقودی در این دفاتر، گذر نامه شما را بی اعتبار می کند. همانطور که پیشتر گفتیم ایرانیان خارج از کشور در این موارد باید به سفارت‌خانه ایران در کشور محل اقامت خود بروند. یا به دفتر حفاظت از منافع ایران مراجعه کنند. بدین ترتیب مراتب مفقودی را اطلاع دهند.

3.3/5 - (3 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا