دانستنی های حقوقی

رد شکایت چیست و چگونه انجام می شود؟

ایجاد صدمه و آسیب به جان و مال دیگران در قانون کشور ما همواره موضوعی است که منع می شود. در نتیجه اگر کسی با رفتار یا اعمال خود به دیگری آسیبی وارد کند، به موجب قانون برای شخص آسیب دیده این حق به وجود می آید که به مرجع قضایی صالح مراجعه کند. بدین ترتیب روال قانونی برای طرح شکایت و رسیدگی به موضوع مورد نظر را طی نماید. حال در این مقاله می خواهیم موضوعی متداول را بررسی نماییم که اغلب برای افراد به دلیل عدم آگاهی کافی از کیفیت کار حقوقی اتفاق می افتد. آن موضوع رد شکایت شاکی است. با ما همراه باشید.

قبل از شروع بحث اصلی و ورود به موضوع باید خاطر نشان کنیم که در صورت مواجهه با پرونده های متفاوت حقوقی و کیفری، پیشنهاد ما به شما، استفاده از مشاوره تخصصی با بهترین وکیل در تهران و شهرستانهاست که در حوزه مورد نظر تخصص کافی را داراست.

قرارهایی که برای شکایت شاکی صادر می شود

قبل از بررسی موضوع رد شکایت قرارهایی را که به صورت کلی برای یک شکایت صادر می گردد، بررسی می نماید. وقتی که شکایتی از طرف شاکی در یکی از مراجع صالح به رسیدگی طرح می گردد، بعد از بررسی های لازم در صورتی که شخص با رد شکایت مواجه نشود، یکی از قرار های زیر صادر می گردد:

 • قرار منع پیگرد یا حکم به مجازات: در صورتی که قاضی دادگاه بعد از انجام تحقیقات و استماع شهادت‌ ها و گزارشات به این نتیجه برسد که شخص متهم، جرم انتسابی به وی را مرتکب نشده است، قرار منع پیگرد صادر می کند.
 • قرار موقوفی تعقیب: در رسیدگی مرحله دادسرا اصلی حاکم است. براساس این اصل، زمانی که رسیدگی به جرمی آغاز گردد، دیگر متوقف نمی شود. مگر هنگامی که قانون این اقدام را  لازم بداند.
 • قرار جلب به دادرسی: در صورتی که متناسب با تحقیقات پیشین در دادسرا و توسط بازپرس یا مقام تحقیق، بر قاضی محرز گردد که شخص متهم جرم انتسابی را انجام داده است، باید قرار جلب به دادرسی را صادر کند.
 • قرار ترک تعقیب: قرار ترک محاکمه با حکم و رای دادگاه صادر می‌ گردد. ولی ترک محاکمه جزئی از حقوق شاکی است. به عبارتی می توان گفت که شاکی این اختیار را دارد که از این حق صرف‌ نظر نماید.

رد شکایت

در ابتدای این مقاله به صورت جزئی اشاره کردیم که اگر کسی از طریق ارتکاب یک جرمی زیان و خسارت ببیند، باید شکایت کیفری یا حقوقی طرح کند. این موضوع در حقیقت اولین قدم برای شروع یک دعوای از سوی شخص شاکی برعلیه متهم می باشد. شاکی در زمان تنظیم شکایت باید، تمام نکات را رعایت کند. تا شکوائیه ای جامع و کامل تنظیم کند. زیرا اگر یک شکواییه کامل نباشد ممکن است رد شکایت رخ دهد. به این معنا که حتی وارد مرحله دادرسی نیز نگردد.

با توجه به این که اصولا طرح دعاوی با موضوع مشترک به دفعات ممکن نیست، موضوع حائز اهمیت آن است که در این روال به منظور طرح شکوائیه باید به افراد متخصص مراجعه نمایید تا با رعایت موارد جلوگیری از رد شکایت از این اتفاق جلوگیری به عمل آرد.

جلوگیری از رد شکایت شاکی

در این بخش مواردی را تحت عنوان موارد جلوگیری از رد شکایت شاکی عنوان می داریم که رعایت آن ها از بروز رد توسط دادگاه جلوگیری به عمل می آورد. این موارد عبارت اند از:

 • اهلیت شاکی:  اهلیت به این معناست که شخص به سن قانونی برای انجام امور رسیده باشد.
 • شکایت شاکی: شخص شاکی اقدام به تنظیم شکواییه و طرح دعوای کیفری کند. تا به این طریق جرم رخ داده در دادگاه‌ ها مورد بررسی قرار بگیرد.
 • اصول پایه‌ برای تنظیم شکواییه: اگر دادخواست حقوقی کامل نباشد دادگاه قرار رد دادخواست صادر می کند. شکواییه نیز اگر تمامی نکات و اصل پایه را در بر نگیرد، دادگاه آن شکایت را رد می کند.
 • درج مشخصات و موضوع شکایت
 • سمت شاکی

در قسمت های بعدی برخی از مهمترین این موارد را به صورت مجزا بررسی می نماییم.

"</p

اهلیت شاکی

اهلیت شاکی یکی از اولین مواردی است که برای جلوگیری از رد شکایت باید مد نظر قرار دهید. در این بحث باید بدانید که  در قانون ایران سن مشخصی برای اهلیت در نظر نمی گیریم. قانون در این مورد تنها می دارد که سن بلوغ در پسران 15 سال و در دختران 9 سال است. اما همه می دانیم که رویه عملی در همه جا به این صورت است که افراد با حص.ل سن 18 سالگی اهلیت لازم برای انجام امور را پیدا می کنند.

پس از گفته های این قسمت بر می آید که شخص شاکی یا باید به سن 18 سالگی برسد و یا آن که قیم یا ولی، به نیابت از او شکایت را طرح نمایند.

درج مشخصات و موضوع شکایت

برای آنکه از رد شکایت جلوگیری به عمل آوریم، یا به عبارتی برای آنکه دادگاه پس از وصول شکواییه رسیدگی خود را به موضوع شکایت آغاز نماید، لازم است تا مشخصات هویتی شاکی و در صورتی که اطلاعی از هویت متهم در دسترس است، مشخصات متهم و موضوع شکایت را به صورت کامل در شکوائیه درج نماییم. به عبارتی در این مورد می توان به مواردی از قرار زیر اشاره کرد:

 • مشخصات هویتی کامل شاکی و نشانی دقیق او
 • موضوع شکایت
 • تاریخ دقیق وقوع جرم و محل وقوع جرم
 • ضرر و زیان مالی که به شاکی خصوصی وارد می شود. یا به عبارتی ضرر و زیانی که شاکی بنا به مطالبه آن دارد.
 • پیوست ادله، مشخصات شهود و اسامی مطلعین از وقوع جرم
 • امضا

البته توجه نمایید که اگر تمام این موضوعات توسط وکیل انجام و پیگیری می‌ شود، باید مشخصات وکیل و امضای او نیز در شکواییه مذکور به جهت جلوگیری از رد شمایت مندرج باشد.

سمت شاکی

سمت شاکی آخرین عنوانی است که در بحث جلوگیری از رد شکایت شاکی مورد بررسی قرار می دهیم. از همراهی شما کاربران عزیز در این مقاله سپاسگزاریم.

اهمیت سمت شاکی در بحث رد شکایت شاکی دارای نکات زیر می باشد:

 • در دعاوی حقوقی در صورتی که خواهان فاقد سمت باشد، در قانون آیین دادرسی مدنی تکلیف دعوا و ضمانت اجرای آن مشخص است.
 • در قانون آیین دادرسی کیفری، هیچ حرفی از نبود سمت شخص شاکی به میان نمی آید. همچنین برای آن ضمانت اجرایی تعیین نمی گردد.
 • طرح شکایت در خصوص یک جرم غیرقابل گذشت با جنبه عمومی، در حکم اعلام جرم است.  دادستان به عنوان نماینده عموم مردم، رسیدگی به آن جرم را آغاز می کند.
 • در خصوص جرایم قابل گذشت، شکایت شاکی برای شروع روند رسیدگی ضروری می باشد.

به عنوان سخن پایانی همواره به خاطر بسپارید که اگر شاکی در هنگام تنظیم شکوائیه و طرح دعوای کیفری، سمت لازم برای طرح شکایت را نداشته باشد، دادسرا دو قرار زیر را صادر می نماید:

 • رد شکایت
 • موقوفی تعقیب
5/5 - (1 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم🌱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا