دانستنی های حقوقی

ازدواج با زن بیوه چه شرایطی دارد؟

این مقاله در ارتباط با ازدواج با زن بیوه و محدودیت های این ازدواج است. به دلیل اهمیت این موضوع، محدودیت های این ازدواج را همه افراد باید بدانند. این ازدواج، همانند ازدواج با دختر باکره و ازدواج با دختر همسر، از شرایط به‌خصوصی برخوردار است. که منحصرا برای این ازدواج در نظر گرفته شده است. پس در همنی ابتدا در نظر داشته باشید که اگر خانمی که می‌خواهید با وی ازدواج کنید بیوه باشد، باید شرایط خاصی را رعایت کنید. به این منظور که ازدواجتان صحیح باشد. زیرا گاهی ممکن است طرفین با انجام ندادن یک‌سری کارها به یکدیگر حرام ابدی شوند. این موضوع بدان معناست که تا آخر عمر نتوانند با یک‌دیگر ازدواج کنند.

بهترین وکیل خانواده در تهران و شهرستانها، با داشتن تجربه کافی در امور مربوط به ازدواج و طلاق و همچنین آگاهی و تسلط بر قوانین حاکم بر موضوع، نقش مهمی را ایفا می کنند.

ازدواج با زن بیوه

تا به اینجا با مفهوم کلی ازدواج با زن بیوه آشنا شدیم. .یژگی ها و شرایط این ازدواج را بررسی کردیم. اما لازم است بدانید که چنانچه زن که یکی از طرفین عقد ازدواج است بیوه باشد، موانع و محدودیت‌هایی برای ازدواج با او، وجود خواهد داشت که در صورت عدم توجه به آن‌ها، ممکن است که طرفین حرمت ابدی نسبت به یکدیگر پیدا کنند. بدین واسطه، دیگر هیچ‌گاه نتوانند به زوجیت یکدیگر درآیند.
باتوجه‌به اهمیت اطلاع از موانع و محدودیت ‌های این ازدواج، در این بخش قصد داریم، در خصوص محدودیت ها صحبت کنیم. این موانع و محدودیت ها عبارت‌اند از:

  • قرابت نسبی: زن بیوه و مردی که قصد ازدواج با او را دارد، نباید از نزدیکان نسبی یکدیگر باشند. بر اساس قانون مدنی، پدر، مادر، اجداد، جدات و هر چه قدر بالاتر رود، اولاد، فرزندان اولاد، برادر، خواهر و فرزندان آن‌ها، هر چقدر که پایین‌تر رود، عمه، خاله، دایی و عمو، از اقارب نسبی هستند که ازدواج با آن‌ها، ممنوع است.
  • قرابت رضاعی: زن بیوه و مرد، نباید با یکدیگر قرابت رضاعی، یعنی، قرابتی که به‌واسطه شیر خوردن نوزاد، از شخصی غیر از مادرش، با رعایت شرایط فقهی و قانونی، ایجاد می‌شود، داشته باشند.
  • بودن در عده وفات: زن بیوه، در زمان ازدواج مجدد نباید در عده وفات همسرش که ۴ ماه و ده روز است باشد. به این دلیل که ازدواج در زمان عده، با علم به حرمت این امر و علم به اینکه زن، در مدت عده است، سبب مواجه‌شدن با عواقبی نظیر حرام شدن ابدی طرفین، بر یکدیگر خواهد شد.
  • بودن در حالت احرام: زن بیوه و مردی که قصد ازدواج با او را دارد، نباید در حالت احرام باشند. چراکه ازدواج در حالت احرام، با علم به حرمت این امر نیز مانند مورد قبلی، سبب حرام شدن ابدی طرفین، بر یکدیگر خواهد شد.
  • کافر و غیرمسلمان بودن مرد: مردی که زن بیوه مسلمان، قصد ازدواج با او را دارد، نباید کافر و غیرمسلمان باشد.
4.3/5 - (3 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا