دانستنی های حقوقی

همه چیز درباره ازدواج سفید + قانون و مجازات ازدواج سفید

بر اساس قوانین حاکم بر ایران، برای اینکه عقد ازدواج، بین طرفین دارای وجاهت و ارزش قانونی باشد، می بایست اصول و مقررات قانونی در آن رعایت شود. در غیر این صورت، عقدی که شکل می گیرد، مورد حمایت قانون قرار نمی گیرد. موضوع مورد بررسی ما در این مقاله، ازدواج سفید است که در زمره ازدواج های غیر متعارف و غیر قانونی است. باید بگوییم که این ازدواج، یکی از مفاهیمی است، که از سبک زندگی غربی، وارد فرهنگ ایران شده است. حال آنکه با وجود عدم پذیرش این نوع ازدواج از سمت افکار عمومی جامعه، برخی افراد، تحت تاثیر فرهنگ غرب، اقدام به انجام این ازدواج می کنند. بدیهی است که این اقدام در عمل بدلیل مغایرت با قوانین ایران، برای آن ها مشکلاتی را به همراه دارد.

به عنوان مثال پروسه طلاق در این نوع ازدواج معنا ندارد و طرفین را با مشکلات جدی مواجه می کند.

به منظور مطالعه بیشتر، پیرامون موضوعات مربوط به طلاق و امور خانواده کلیک کنید: مدت غیبت شوهر برای طلاق

ازدواج سفید

ابتدا به توضیح این عقد می پردازیم. ازدواج سفید ازدواجی است که دارای شرایط زیر است:

  • شروع و تشکیل پیوند زناشویی بین یک زن و مرد دارای وجاهت قانونی و شرعی  و همچنین مدت زمان مشخص نمی باشد.
  • در ازدواج سفید صیغه نکاح جاری نمی شود. همین امر سبب می شود که این ازدواج مشروعیت لازم را نداشته باشد.
  • همچنین براساس قانون مدنی ازدواجی صحیح است که متشکل از  ایجاب و قبولی باشد که صراحتا دلالت بر قصد ازدواج طرفین کند. که این عقد این شرط را ندارد.

در واقع با توجه به موارد بالا باید بگوییم که، زن و مرد در این نوع عقد بدون ثبت رسمی و قانونی ازدواج و بدون گذراندن آداب و رسوم مرسوم یک عقد رسمی و بدون در نظر گرفتن مسائل شرع زندگی‌ شان را زیر یک سقف شروع می‌کنند. طبعا در چنین ارتباطی طرفین تعهد قانونی و شرعی نسبت به یکدیگر ندارند. در نتیجه نمی‌ توانند مدعی حق و حقوقی نسبت به هم باشند.

"مجازات

حکم شرعی ازدواج سفید

حکم شرعی در ازدواج سفید چیست؟ در دین اسلام، عقد نکاح در دو شکل دائم و موقت پذیرفته است. طبق حکم فقهی برخی فقها، حکم فقهی نکاح، آن است که هم در نکاح دائم، هم در نکاح موقت باید صیغه عقد را به طور شفاهی بخوانید. ایجاب و قبول نیز باید به طور صریح توسط زوجین ادا شود. در ادامه برای این موضوع، نظر سایر فقها را بررسی می کنیم. این نظرات به شرح زیر است:

  • برخی بر این اعتقادند که وقوع رابطه زناشویی، بدون خواندن عقد نکاح، به هیچ وجه نمی تواند مورد پذیرش باشد. در نتیجه در صورت وقوع، در حکم زنا است. پس احکام و مجازات زنا باید در خصوص عاملین آن جاری شود.
  • در مقابل دسته قبل، گروه دیگری از فقها در مورد حکم فقهی نکاح معاطاتی معتقدند، نکاح معاطاتی، قابل قبول است. در نتیجه آثار نکاح بر آن جاری می باشد. نکاح معاطاتی به این معنا است که زوجین به جای خواندن صیغه نکاح و ادای شفاهی ایجاب و قبول، در عمل و با انجام رابطه زناشویی، ایجاب و قبول خود را نشان دهند. این فقها در استدلال خود بیان می کنند، عقود می توانند با انجام هر عملی، مبنی بر ایجاب و قبول طرفین، منعقد شوند. در معاطات نیز افراد با عمل، این ایجاب و قبول را بیان می کنند. به عبارتی چون عقد نکاح بر مبنای اراده و موافقت طرفین می باشد، نیازی به رعایت تشریفات نیست. ضمن اراده برای برقراری رابطه حلال، عقد نکاح جاری می شود.

مجازات ازدواج سفید

در این بخش به عنوان سخن پایانی می خواهیم مجازات های مربوط به ازدواج سفید را در ایران بررسی کنیم. از همراهی شما سپاسگزاریم.

همانطور که در طول این مقاله گفتیم، در کشور ما ازدواج می بایست برپایه اصول شرعی و قانونی شکل بگیرد. در صورتی که طرفین برمبنای ازدواج سفید با یکدیگر زندگی کنند از باب روابط نامشروع (زنا و مادون زنا) قابل مجازات هستند. کیفر این ازدواج به لحاظ اینکه رابطه نامشروع از چه درجه ای باشد متفاوت است. این کیفر شامل حد و تعزیر می باشد. این مجازات بسته به اینکه زنای محصنه یا غیرمحصنه اثبات شود در کیفیت حد اثر می گذارد. البته این موضوع از باب عدم ثبت واقعه هم قابل پیگیری می باشد. زیرا براساس قانون درصورتی که زوج عقد را ثبت نکند محکوم می شوند و مجازات می گردند.

ماده ۲۲۱ قانون مجازات اسلامی اذعان می دارد: زنا عبارت است از مباشرت جنسی مرد و زنی که رابطه زوجیتی بین آن‌ ها نیست. باتوجه به اینکه این ازدواج در قانون ما با عنوان رابطه زوجیت مورد قبول نیست  بنابراین چنین رابطه‌ای اگر اثبات شود، می‌ تواند با عنوان زنا مورد بررسی قرار بگیرد. در نتیجه برای طرفین آن مجازات تعیین می شود. همچنین اگر یکی از طرفین یا هر دوی آن‌ها متاهل باشند و در چنین رابطه‌ای قرار بگیرند، به مجازات سنگین‌تر از باب زنای محصنه (سنگسار) محکوم می‌ شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا