دانستنی های حقوقیوکیل کیفری

مراحل و نحوه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری به خودی خود روز به روز در حال افزایش است. این در حالی است که هر ساله کلاهبرداری های اینترنتی نیز در حال رشد است. متاسفانه قانون مجازات برای این قبیل کلاهبرداری ها کم تر از دیگر انواع این جرم است. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که کلاهبرداری صرفا در فضای حقیقی جامعه رخ نمی دهد. در حقیقت باید با این حقیقت آشنا شویم که در حال حاضر با توجه به کثرت استفاده عموم شهروندان از اینترنت و فضاهای مجازی، این جرم گسترش یافته است. یکی از دلایل اصلی روی کرد مجرمین این است که مرتکبین در فضای اینترنتی به نحو بهتری می توانند هویت خود را پوشش دهند. در نتیجه برای آنکه از مجازات کلاهبرداری فرار کنند، اقدامات مجرمانه خود را از طریق اینترنت انجام می دهند. با بررسی مراحل و نحوه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی همراه ما باشید.

کلاهبرداری اینترنتی هرعمل خلاف قانون است که توسط رایانه یا سایر ابزارهای متصل به اینترنت انجام میشود که دارای سه رکن و عنصر زیر است:

 • قانونی
 • مادی
 • معنوی

برای آنکه درگیر مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی نشوید، شایان ذکر است که آگاهی و عدم اطمینان به اشخاص غریبه، مهم ترین روش برای پیشگیری از سرقت اطلاعات مهم نظیر اطلاعات بانکی می باشد. با این تفاسیر بهتر است نکات زیر را به منظور پیشگیری در نظر بدارید:

 • در سیستم های کامپیوتری خود نرم افزارهای آنتی ویروس نصب کنید.
 • هیچ گاه در ملا عام رمز کارت خود را بلند نگویید.
 • به هنگام خرید یک محصول حتما خودتان کار تراکنش را انجام دهید و انجام آن را به فروشنده محول نکنید.
 • برای خرید از وب سایت ها هیچ گاه از اینترنت یک شخص غریبه استفاده نکنید.

جهت مطالعه بیشتر کلیک نمایید: شکایت از فروشگاه اینترنتی

کلاهبرداری اینترنتی

پیش از ورود به بحث شکایت از کلاهبرداری اینترنتی اولین قدم آشنایی با این جرم است. همانطور که در مقالات دیگر اذعان داشتیم، یکی از جرایمی که در قانون مجازات اسلامی و قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری پیش بینی می شود جرم کلاهبرداری است. به طور خلاصه می توان گفت جرم کلاهبرداری به این معناست که شخصی از طریق حیله و تقلب و با استفاده از ابزارهای غیر قانونی برای خودش مال و یا منفعتی را به دست آورد. همچین این تحصیل مال، با استفاده از فریب دیگران انجام شود.

پس از تعریف عام کلاهبرداری در قانون در می یابیم که منظور از کلاهبرداری اینترنتی کلاهبرداری است که در آن مجرمان با استفاده از روش های متقلبانه و به وسیله اینترنت و کامپیوتر سعی در ربودن مال دیگران دارند.

شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

شکایت از کلاهبرداری اینترنتی با تعریف قانونی کلاهبرداری اینترنتی معنا می یابد. در ماده 741 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 جرم کلاهبرداری اینترنتی و مجازات جرم کلاهبرداری رایانه ای به صورت زیر پیش بینی می شود:

“هر کس به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل محو ، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند ، علاوه بر رد مال به صاحب آن ، به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد”

پی نعریف بالا جرمی است که با آن شکایت از کلاهبرداری اینترنتی تعریف می گردد.

"شرایط

شرایط شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

برای آنکه بتوانید شکایت از کلاهبرداری اینترنتی را طرح نمایید باید شرایطی تحقق یابد. برای درک بهتر در این قسمت شرایطی را عنوان می داریم که اگر کلاهبرداری در شرایطی غیر از این موارد شکل بگیرد می توان کار شکایت از از کلاهبرداری اینترنتی را پیش گرفت. این شرایط عبارت اند از:

 • داده های موجود در سیستم های کامپیوتری تغییر داده شوند و یا توسط کلاهبرداران دستکاری شوند.
 • برای این که بتوان به داده های اولیه رسید از روش هایی که از آن ها با نام مهندسی اجتماعی یاد می شود استفاده کرد. منظور از مهندسی اجتماعی مهندسی است که در آن کلاهبرداران از اعمال فریب کارانه برای رسیدن به داده های مختلف استفاده می کنند.

نحوه شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

برای بسیاری لز افراد که با کلاهبرداری اینترنتی مواجه می شوند سوال پیش می آید که نحوه طرح شکایت از کلاهبرداری اینترنتی چیست؟ در پاسخ به این سوال پر تکرار باید بگوییم نحوه طرح شکایت از قرار زیر است:

 • برای این که بتوانید شکایت خود را ثبت نمایید نیاز است تا حتما در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشید.
 • برای این که بتوانید شکایت خود را ثبت نمایید، نیاز است تا به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. در این دفاتر یک فرمی در اختیارتان قرار می گیرد که نیاز است آن را تکمیل نمایید.
 • البته روش دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. برای ثبت درخواست شکایت خود باید وارد وب سایت پلیس فتا به آدرس www.CyberPolice.ir شوید. در این صورت به راحتی این امکان برای شما وجود دارد تا بتوانید کار شکایت خود را دنبال کنید.

مراحل پیگیری شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

شاکی در جریان شکایت از کلاهبرداری اینترنتی و پیگیری آن باید مراحل و نکات زیر را مد نظر بدارد:

 • شاکی باید موقع رسیدگی به شکایت از کلاهبرداری اینترنتی هم در دادسرا و هم در دادگاه کیفری، ابلاغیه های دادسرا را مد نظر قرار دهد.
 • در صورتی که برای ارائه توضیحات و اثبات کلاهبرداری از وی دعوت شود، در آنجا حاضر و مدارک و اظهارات خود را ارائه نماید.
 • پس از آنکه شکایت به دادگاه کیفری ارجاع گردید، دادگاه کیفری با ملاحظه اسناد و مدارک موجود در پرونده و تحقیقات دادسرا، رای نهایی را صادر می کند.

در این بین لازم به دکر است در صورتی که متهم شناسایی و وقوع جرم کلاهبرداری اینترنتی توسط وی محرز گردد، وی را به مجازات قانونی محکوم می نماید. در ادامه به مجازات های مربوط به این جرم اشاره می کنیم. با ما همراه باشید

مرجع رسیدگی به شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

لذا نیازی به مراجعه حضوری به مراجع قضایی برای شکایت از جرم کلاهبرداری اینترنتی نیست . در مورد مرجع صالح به رسیدگی شکایت از کلاهبرداری اینترنتی باید بگوییم:

 • اصولا جرایم اینترنتی مانند جرم سرقت اینترنتی و همچنین کلاهبرداری های اینترنتی، پس از طرح شکایت، به دادسرای جرایم رایانه ای ارجاع می شوند. دادسرای جرایم رایانه ای، یک دادسرای تخصصی برای رسیدگی به جرایمی است که در حوزه اینترنتی و رایانه ای صورت می گیرند.
 • پس از اینکه شکایت از جرم کلاهبرداری رایانه ای به دادسرای جرایم رایانه ای ارجاع شد، مقامات دادسرا از جمله دادیار و بازپرس تحقیقات مقدماتی در خصوص پرونده کلاهبرداری اینترنتی را انجام می دهند.
 • اگر این جرم نیاز به انجام تحقیقات تخصصی تری باشد، موضوع را به پلیس فتا نیز ارجاع می دهند تا پلیس فتا تحقیقات را تکمیل کند.

مجازات کلاهبرداری اینترنتی

به عنوان سخن پایانی در بحث شکایت از کلاهبرداری اینترنتی به مجازات های مربوط به این جرم اشاره می کنیم. از همراهی شما سپاسگزاریم.

 • قانون حداقل مجازات حبس را برای این جرم یک سال در نظر می گیرد. حداکثر میزان حبس نیز پنج سال می باشد.
 • در باره جزای نقدی و شکایت از کلاهبرداری اینترنتی هم قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری مجازات نقدی را معادل مال حاصل از جرم می داند. همچنین مجرم راملزم به پرداخت آن می کند.
 • قانون جرم های رایانه ای جزای نقدی بین بیست میلیون ریال تا یک صد میلیون ریال را برای کلاهبرداران اینترنتی در نظر می گیرد.
4.5/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا