اخبار

بروز ترین و کامل ترین نقشه مترو مشهد ✔️【آپدیت 1403】

سرعت رسیدن به مقصد، به‌خصوص در مسیر هایی پرترافیک کلان‌ شهرها همیشه دغدغه شهروندان بوده است. همان‌ طور که می‌ دانید استفاده از مترو از کم‌ هزینه‌ ترین روش‌ های نقل و انتقال به‌حساب می‌ آید. شهر خراسان رضوی به عنوان دومین شهر پرتردد و همین طور پر جمعیت ایران شناخته می‌ شود. به جهت سهولت در حمل و نقل شهری، مسافرانی که به شهر مشهد سفر می‌ کنند، این فرصت را دارند تا با استفاده از 4 خط ریلی مترو در این شهر، به مقاصد‌ مورد نظر خود در داخل شهر نقل مکان کنند. البته باید بدانید که تنها در سال‌های اخیر شهر مشهد با تاسیس مترو توانسته است تا این امکان را برای ساکنین این شهر فراهم آورد. در این مقاله نقشه مترو مشهد را به جهت سهولت در استفاده از آن ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

برای مطالعه بیشتر بخوانید: لیست بهترین وکلای مشهد به همراه شماره تماس و آدرس دفتر وکالت.

نقشه مترو مشهد

مترو مشهد در حال حاضر دارای چهار خط ریلی است که مسافران روزانه می‌ توانند از آن‌ها استفاده کنند. حال آنکه بر اساس مطالعات جامع ترابری مشهد و مطالعات توسعه شبکه ترابری ریلی که توسط پژوهشکده ترابری در دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است، شهر مشهد به چهار خط مترو نیاز دارد.

اما از چهار خط مورد نیاز تنها دو خط تا به امروز احداث و بهره‌ برداری شده است. مترو مشهد در سال 1389 راه اندازی شد. با این وجود، از آن زمان تا کنون تنها 2 خط مترو قابل استفاده هستند. در این بین باید بدانید که از میان 13 ایستگاه خط دو مترو مشهد ایستگاه 13 این مترو با نام سلامت در حال ساخت است.

علاوه بر این که در سکوی هر ایستگاه و حتی داخل واگن‌ ها نقشه خطوط رسم شده است، اما داشتن یه نسخه از نقشه مترو مشهد بر روی گوشی همراه مسافران و زائران می‌ تواند کار را برای آن ها ساده‌ تر کند. عکس زیر تحت عنوان نقشه مترو مشهد منتشر می شود که دارای شرحی از قرار زیر است:

  • خط 1 رنگ سبز
  •  خط 2 رنگ آبی
  • ایست گاه های غیر فعال خط 3 رنگ قرمز
  • خط 4 رنگ نارنجی

"</p

نقشه مترو مشهد روی گوگل مپ

بسیاری از زائران و مسافران با ورود به شهر مشهد به دلیل عدم آشنایی با خیابان ها و مناطق شهر مشهد در مسیر یابی و استفاده از ایستگاه های نقشه مترو مشهد دچار مشکل می شوند.

حال آن که به عنوان آخرین و دقیق‌ ترین راه برای دسترسی به ایستگاه‌ های مترو مشهد می‌ توانیم به گوگل مپ اشاره نماییم. امروزه بسیاری از افراد به منظور جا به جایی و مسیر یابی از گوگل مپ استفاده می کنند. با جست و جوی نقشه مترو مشهد در گوگل مپ می توانید از موقعیت مکانی دقیق ایستگاه ها در سطح شهر اطلاع پیدا نمایید. بهترین مسیر را برای درسترسی به ایتگاه ها انتخاب نموده و به راحتی از امکان حمل و نقل عمومی بهره مند گردید.

ایستگاه های خط 1 نقشه مترو مشهد

خط یک مترو در شهر مشهد که روی نقشه بالا با رنگ سبز می بینید، طولی به اندازه 24 کیلومتر و 24 ایستگاه دارد. این ایستگاه ها از قرار زیر است:

۲۴ فرودگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد
۲۳ بوستان ریحانه ابتدای ورودی فرودگاه
۱ غدیر ابتدای خیابان فدائیان اسلام
۲ پروین اعتصامی خیابان پروین اعتصامی
۳ ۱۷ شهریور چهارراه نخریسی
۴ بسیج چهارراه بسیج
۵ امام خمینی چهارراه لشکر
۶ شریعتی  میدان دکتر شریعتی
۷ قائم خیابان احمدآباد-خیابان قائم
۸ طالقانی خیابان احمدآباد-خیابان کلاهدوز
۹ فلسطین میدان فلسطین
۱۰ خیام سه‌راه خیام
۱۱ آزادی ابتدای خیابان آزادی
۱۲ پارک ملت ابتدای بلوار وکیل‌آباد-پارک ملت
۱۳ کوثر سه‌راه کوثر
۱۴ سید رضی ابتدای بلوار سید رضی
۱۵ دانش‌آموز ابتدای بلوار دانش‌آموز
۱۶ هفت تیر ابتدای بلوار هفت تیر
۱۷ صدف ابتدای خیابان صدف
۱۸ صیاد شیرازی ابتدای بلوار صیاد شیرازی
۱۹ اقبال لاهوری  ابتدای خیابان اقبال لاهوری
۲۰ نمایشگاه ابتدای بلوار نمایشگاه
۲۱ کوهستان پارک انتهای بلوار وکیل‌آباد
۲۲ وکیل‌آباد سه‌راهی طرقبه شاندیز

به عنوان توضیحات تکمیلی برای ایستگاه های خط 1 نقشه مترو مشهد باید بدانید که این ایستگاه‌ ها بین فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی و وکیل‌ آباد قرار دارند. خط 1 مترو در میدان تقی آباد ایستگاه شریعتی با خط 2 مترو، ایستگاه مشترک دارد.

ایستگاه های خط 2 نقشه مترو مشهد

این خط مترو که به رنگ آبی در نقشه بالا مشخص می شود، دارای طولی به اندازه 14 کیلومتر بوده که 13.8 کیلومتر از این خط به بهره برداری رسیده‌ است. خط دو مترو 13 ایستگاه دارد و این ایستگاه‌ ها در حد فاصل انتهای بلوار طبرسی شمالی و آخر بلوار فکوری قرار گرفته‌ اند. این ایستگاه ها بر نقشه مترو مشهد از قرار زیر است:

۱ طبرسی طبرسی ۳۵-۴۶
۲ ولایت طبرسی اول
۳ فجر میدان فجر
۴ نبوت چهارراه گاز
۵ شهید مفتح چهارراه برق
۶ راه‌آهن میدان راه‌آهن
۷ شهدا  میدان شهدا
۸ سعدی میدان سعدی
۹ شریعتی میدان دکتر شریعتی
۱۰ الندشت خیابان کوهسنگی
۱۱ کوهسنگی بوستان کوهسنگی
۱۲ شهید کاوه ابتدای رضاشهر
۱۳ سلامت انتهای بلوار فکوری

ایستگاه های غیر فعال نقشه مترو مشهد

با توجه به آنجه تا به اینجا گفتیم، برای بسیاری این سوال پیش می آید که ایستگاه های غیر فعال بر نقشه مترو مشهد کدام اند. در پاسخ به این سوال دو مورد زیر را عنوان می داریم و در ادامه به هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم:

  • خط 3
  • خط 4

ایستگاه های خط 3 نقشه مترو مشهد

ساخت مسیر خط سه در نقشه مترو مشهد از نیمه شعبان سال 1394 آغاز شد. این در حالی است که طبق آنچه تا به این جا عنوان کردیم، هنوز به بهره برداری نرسیده است. خط سه دارای 24 ایستگاه است. این خط از شهرک ابوذر تا الهیه و پایانه جدید اتوبوسرانی برون شهری غرب مشهد امتداد می یابد.

خط 3 مترو مشهد با رنگ قرمز روی نقشه مترو مشخص می شود. این خط یکی از مهم ترین خطوط این مترو در آینده به شمار می رود. این اهمیت به این دلیل است که این خط که حدود 28 کیلومتر طول دارد، جنوب شرق شهر را به شمال غرب متصل می کند.

ایستگاه های خط 4 نقشه مترو مشهد

خط چهار که در میدان شهدا به خط دو مترو متصل می شود، از خواجه ربیع شروع می شود. سپس به سمت حرم مطهر می رود و از سمت بلوار مصلی به شهرک شهید رجایی، جاده سرخس و بلوار حر می رسد.در نقشه مترو مشهد این خط از بلوار حر به سمت خواجه ربیع در حال احداث است. حفاری خط چهار مترو در سال 1400 شروع شد. از شش ایستگاهی که مسئولان مربوطه برای این خط در نظر دارند، دو ایستگاه در شارستان و نزدیکی حرم مطهر قرار دارد.

3.8/5 - (5 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا