دانستنی های حقوقی

مهریه بالای 5 سکه دیگر زندان ندارد؟

هملنطور که می دانید، مهریه مانند سایر حقوق زن در روابط زوجیت، هم در قانون حاکم در ایران و هم در شرع مورد تاکید می‌ باشد. بر همین اساس، قانونگذار، مقررات در مورد مهریه را بسیار سخت گیرانه وضع می کند. حال آن که علی رغم این توضیحات ابتدایی لازم است بدانید قوانین مصوب در مورد مهریه، مورد انتقاد برخی از حقوقدانان است. در واقع منتقدان بر این باورند که مقررات و ضوابط مهریه، به گونه‌ای است که از حقوق زنان مطلقا حمایت می شود. اما به نوعی می شود گفت که حقوق مردان در این بین نادیده گرفته می شود. در این مقاله به پرداخت مهریه بالای 5 سکه و شرایط و ضوابط جدید آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

در صورت مواجهه با موضوعات مربوط به نفقه، طلاق و مهریه، پیشنهاد ما به شما، مشاوره تخصصی با بهترین وکیل طلاق در تهران و شهرستانها می باشد. با بهره مندی از تجربیات و آگاهی حقوقی وکلای برتر می توانید روند نتیجه گیری را در پرونده های مربوطه تسهیل نمایید.

مهریه بالای 5 سکه

برخی از اتفاقات باعث می گردد تا زن از بعضی از حق و حقوق خود محروم بماند. اما در مورد مهریه بر خلاف سایر حقوق زن مانند نفقه، امکان محرومیت از آن به دلیل عدم انجام وظایف زوجیت وجود ندارد. به عبارتی، تا زمانی که زن با اراده خود اقدام به بخشش در مورد مهریه نکند، امکان اسقاط آن به لحاظ قانونی وجود ندارد.

پس نتیجه میگیریم که پرداخت مهریه، شرعا و قانونا تکلیفی برای مردان است. آقایان تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند از پرداخت مهریه همسر خودداری کنند. در این بین باید بدانید که عدم توانایی مالی مرد یا شرایط مربوط به استطاعت مالی زوجه، دلیل موجهی برای عدم پرداخت مهریه نیست. در واقع برای پرداخت مهریه، هیچگونه عذر و بهانه ای از طرف مرد قابل قبول نمی باشد.

از طرف دیگر در بحث پرداخت مهریه بالای 5 سکه موضوع قیمت آن مطرح می گردد. افزایش شدید قیت سکه در چند سال اخیر باعث شد تا قانونگذار تصمیم به اصلاح قانون مهریه بگیرد. در زمانی که قانون مهریه در ارتباط با حکم زندان برای عدم پرداخت مهریه زیر ۱۱۰ سکه تصویب شد، نرخ سکه آن چنان زیاد نبود. این در حالی است که قیمت سکه به گونه‌ای شده است که امکان پرداخت آن به عنوان مهریه برای مردان بسیار دشوار شده است.

با توجه به این که مهریه خانم‌ها معمولا با تعداد بالا تعیین می‌ شود، پرداخت مهریه با توجه به نرخ فعلی سکه تقریبا غیر ممکن است.

به منظور مطالعه بیشتر کلیک کنید: مالیات مهریه

پرداخت مهریه بالای 5 سکه

حذف زندان برای مهریه بالای 5 سکه

حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با پرداخت مهریه بالای 5 سکه اظهار کرد: اعضای کمیسیون قضائی معتقد هستند که زندان جای بزهکار است نه بدهکار از این رو بدهکار مهریه اگر توان پرداخت آن را ندارد نباید روانه زندان شود.
وی ادامه داد: بدهکاران مهریه به جای زندان باید آزاد باشند تا بتوانند کار کند تا مهریه خود را پرداخت کند.
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به مصوبه مجلس قبل درباره مهریه، گفت: در مجلس گذشته قانونی در رابطه با مهریه مصوب شد که بالای ۱۱۰ سکه مهریه زندان نخواهد داشت از این رو و با توجه به افزایش قیمت سکه کمیسیون قضایی مجلس یازدهم طرحی مدنظر دارد که مهریه بیش از ۵ سکه زندان نداشته باشد.
نوروزی تصریح کرد: در چند سال گذشته قیمت سکه متعادل و معقول بود، اما اکنون این قیمت به بالای ۱۰ میلیون تومان رسیده است و افراد بدهکار مهریه نمی‌توانند این مبلغ گزاف را پرداخت کنند.
وی با بیان اینکه رسیدگی به این طرح در کمیته انجام شده است، بیان کرد: ۳ ماده آن در کمیسیون قضایی مجلس تصویب شده است، اما یک ماده آن مشکلاتی داشت که به کمیته مورد نظر ارجاع داده شده است تا بررسی لازمی صورت گیرد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا