دانستنی های حقوقی

مهریه بالای 5 سکه دیگر زندان ندارد؟

همانطور که می دانید، مهریه مانند سایر حقوق زن در روابط زوجیت، هم در قانون حاکم در ایران و هم در شرع مورد تاکید می‌ باشد. بر همین اساس، قانونگذار مقررات در مورد مهریه را بسیار سخت گیرانه وضع می کند. حال آن که علی رغم این توضیحات ابتدایی لازم است بدانید قوانین مصوب در مورد مهریه، مورد انتقاد برخی از حقوقدانان است. در واقع منتقدان بر این باورند که مقررات و ضوابط مهریه، به گونه‌ای است که از حقوق زنان مطلقا حمایت می شود. اما به نوعی حقوق مردان در این بین نادیده گرفته می شود. در صورت مواجهه با موضوعات مربوط به نفقه، طلاق و مهریه پیشنهاد ما به شما، مشاوره تخصصی با بهترین وکیل طلاق در تهران و شهرستانها می باشد. با بهره مندی از تجربیات و آگاهی حقوقی وکلای برتر، می توانید روند نتیجه گیری را در پرونده های مربوطه تسهیل نمایید.

بررسی طرح حذف زندان برای مهریه بالای 5 سکه

در سالیان اخیر افزایش شدید قیمت سکه باعث شده قانونگذار قانون مهریه را اصلاح کند. در گذشته که نرخ سکه آنچنان زیاد نبود، قانون مهریه در رابطه با حکم زندان برای عدم پرداخت مهریه زیر 110 سکه تصویب شد، در حالی که امروزه افزایش قیمت سکه امکان پرداخت آن به عنوان مهریه برای مردان را دشوار نموده است.

مهریه زنان به طور معمول با تعداد بالا تعیین می گردد، از این رو پرداخت مهریه با توجه به نرخ فعلی سکه غیر ممکن است. به عقیده اعضای کمیسیون قضایی مجلس، زندان جای بزهکار است نه بدهکار، از این رو اگر بدهکار مهریه توان پرداخت آن را نداشته باشد نباید روانه زندان گردد. بدهکار مهریه به جای زندان باید آزاد باشد تا بتواند مهریه همسر خود را از طریق کار کردن پرداخت نماید. مجلس شورای اسلامی بر این اساس تصمیم گرفت طرحی را ایجاد نماید و در قانون مهریه تغییرات محسوس ایجاد نماید.

این طرح تحت عنوان حذف زندان برای مهریه بیش از 5 سکه می باشد. این طرح عنوان می کند که تعداد مهریه بالای 5 سکه دیگر زندانی شدن مردان را به همراه ندارد. طبق این طرح در حقیقت، مهریه بیش از 5 سکه دیگر برای آقایان ضمانت اجرای کیفری ندارد. هدف این طرح هدف پیشگیری از افزایش جمعیت کیفری مردان متاهل است. در صورت اجرای آن شاهد این موضوع خواهیم بود که مردان دیگر برای عدم توانایی پرداخت مهریه در زندان نباشند.

پرداخت مهریه بالای 5 سکه

شرایط دریافت حکم جلب با توجه به طرح مهریه بیش از 5 سکه

طبق طرح حذف زندان برای مهریه بیش از 5 سکه، مهریه دلیل موجه برای زندانی کردن مردان نمی باشد. زن یا وکیل مهریه ایشان تحت شرایط خاص می تواند حکم جلب را برای عدم پرداخت مهریه دریافت نماید. زن در این شرایط تنها می تواند به دلیل عدم پرداخت مهریه زیر 5 سکه حکم جلب مرد را دریافت نماید. اگر مرد قادر به پرداخت مهریه همسر خود تا سقف 5 سکه نباشد، می تواند حکم جلب ایشان را دریافت کند. در این شرایط مرد راهی زندان می شود. طبق این طرح، پرداخت مهریه تا 5 سکه برای مرد زندانی دارد و بیش از آن منجر به صدور حکم مجازات حبس برای مردان نخواهد شد.

آیا طرح حذف زندان برای مهریه بیش از 5 سکه اجرایی شده است؟

تغییر قانون مهریه، یکی از برنامه های اصلی مجلس می باشد که در طول سالیان اخیر نمایندگان مجلس طرح های مختلف را به منظور کاهش سقف مهریه ارائه داده اند. مجلس در حقیفت، به دنبال بررسی موضوع مهریه با توجه به عدالت است تا مرد و زن در این بین دچار آسیب نشوند. با توجه به افزایش قیمت طلا و سکه در سالیان اخیر و فشار حداکثری مردان متاهل، مجلس به دنبال راهکار مناسب برای کاهش سقف مهریه است. در صورت تصویب این طرح تبعات مختلفی در جامعه ظهور می یابد.

حذف زندان برای مهریه بیش از 5 سکه

طرح کاهش مهریه تا 5 سکه به بررسی های دقیق و کارشناسی های لازم نیاز دارد که شاید تصویب آن مدت زمان زیادی طول بکشد. این طرح در حال حاضر توسط کمیسیون قضایی مجلس در حال بررسی است. با توجه به منتقدان و مخالفان، این زمینه به بررسی های بیشتر نیاز دارد.

کلام آخر

طرح حذف زندان برای مهریه بالای 5 سکه برای اجرا به زمان بیشتر نیاز دارد. مجلس باید برای تایید این طرح بررسی های بیشتر انجام دهد تا در نهایت تایید نهایی را به شورای نگهبان ارسال نماید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم🌱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا