دانستنی های حقوقی

اموال قولنامه ای را چطور استعلام بگیریم؟【آپدیت 1403】

اموال قولنامه ای را چطور استعلام بگیریم و در واقع نحوه استعلام ملک قولنامه ای به چه شکل است؟ این سوال در مورد املاک و مستغلاتی مطرح می شود که به صورت قولنامه ای خرید و فروش می شوند. در نتیجه باید قبل از معامله استعلام شوند تا از حقیقی بودن این نوع اسناد مطمئن شد. به دلایل مختلفی ممکن است یک ملک یا زمین به صورت قولنامه ای خرید و فروش شود. می توان گفت اصلی ترین عامل آن عدم داشتن ویژگی های لازم برای صدور سند رسمی است. به همین دلیل این نوع املاک قیمت کمتری نسبت به ملک با سند رسمی دارند.

اگر شما نیز در حال خرید یک ملک قولنامه ای هستید می توانید در این راستا با بهترین وکیل ملکی در تهران مشورت کنید. بدین منظور ما در وکیل از ما به معرفی وکلای دادگستری با تجربه پرداخته ایم. تجربیات وکیل ملکی می تواند به شما کمک کند که در دام افراد کلاهبردار نیفتید. همانطور که می دانید در خرید و فروش  ملک های قولنامه ای به دلیل رسمی نبودن ممکن است کلاهبرداری صورت گیرد.

گاهی به منظور دسترسی به حق و حقوق مالی، نسبت به توقیف ملک قولنامه ای اقدام می شود. ما در مقاله «نحوه توقیف ملک قولنامه ای» به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم. در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که نحوه استعلام اموال قولنامه ای به چه صورت می باشد؛ بنابراین با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

نحوه استعلام ملک قولنامه ای از شهرداری

به منظور اینکه شرح دهیم که اموال قولنامه ای را چطور استعلام بگیریم، در این قسمت باید با پیگیری این کار از طریق شهرداری آشنا شویم. شهرداری به عنوان یکی از مراجع اصلی رسیدگی به این مورد شناخته می شود. همانطور که می دانید ملک قولنامه ای سند رسمی ندارد و تنها برای خرید و فروش آن یک قولنامه تنظیم می شود. این املاک اغلب امکان انتقال سند به صورت رسمی را ندارند و به همین دلیل به شکل قولنامه ای معامله می شوند.

نحوه استعلام ملک قولنامه ای از شهرداری

در راستای ثبت و مستند سازی املاک مختلف، باید به سازمان ثبت اسناد و املاک مراجعه شود. اگر شما قصد داشته باشید که استعلام یک ملک سنددار را بگیرید باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. در این حالت یک فرم به منظور استعلام دارایی باید پر شود و مراحل قانونی آن نیز طی شوند. به این نکته توجه کنید در صورت استعلام ملک قولنامه ای از شهرداری می توانید به مواردی مانند بدهی، وضعیت تخریب و اطلاعاتی از این قبیل دست پیدا کنید. اگر که قصد خرید یک ملک قولنامه ای را دارید این مورد بسیار اهمیت دارد، زیرا موجب می شود که از ضرر و زیان احتمالی تا حد زیادی جلوگیری شود.

در مورد ملک های قولنامه ای ممکن است کمتر از حد قانونی تفکیک هایی در آن ها صورت گرفته باشد. باید توجه کنید که در چنین ملکی امکان اخذ پروانه وجود ندارد و در نتیجه تنها با مراجعه به شهرداری می توانید از درستی و صحت این ملک آگاه شوید. در مورد ملک های قولنامه ای باید از کد رهگیری برای استعلام از سازمان ثبت اسناد استفاده شود. از این رو توصیه می شود که ملک های قولنامه ای را خریداری کنید که دارای کد رهگیری باشند.

مدارک لازم برای استعلام ملک از شهرداری

قبل از اینکه بگوییم که اموال قولنامه ای را چطور از شهرداری استعلام بگیریم باید به این نکته اشاره کنیم که برای این کار نیاز به ارائه سند مالکیت است. در صورتی که سند به صورت قولنامه ای تنظیم شده باشد و دارای کد رهگیری باشد می توانید به سازمان ثبت اسناد و املاک برای استعلام مراجعه کنید. ما در این بخش به مدارک لازم برای استعلام ملک از شهرداری اشاره خواهیم کرد:

 • داشتن برگه استعلام ملک از دفترخانه رسمی
 • ارائه سند مالکیت به همراه کپی تمام صفحات
 • ارائه کپی از کارت ملی خریدار یا فروشنده
 • یک کپی از پایان کار
 • ارائه کپی صورت مجلس تفکیکی
 • کپی از فیش مربوط به نوسازی یا همان عوارض سالانه
 • ارائه پوشه جهت نگهداری مدارک

همانطور که مشاهده می کنید برای استعلام از شهرداری نیاز به ارائه سند مالکیت وجود دارد. با این استعلام می توانید اطلاعات بسیار مهمی در مورد ملک کسب کنید. در نتیجه در هنگام خرید ملک باید یک استعلام از شهرداری انجام شود.

سامانه استعلام ملک های قولنامه ای

بسیاری از پرونده های قضایی در سال های گذشته مربوط به  خرید و فروش های ملک قولنامه ای بود. املاکی که با این نوع سند به فروش می رسیدند ممکن بود در فرآیند خرید و فروش به چندین نفر فروخته شوند. در نتیجه شکایات بسیار زیادی در این خصوص مطرح می شد. به همین دلیل دولت این تصمیم را گرفت که یک سامانه جهت استعلام ملک راه اندازی کند. در سال 1387 علاوه بر سامانه املاک و اسکان، یک سامانه دیگر به نام سامانه ثبت معاملات و املاک کشور راه اندازی شد که افراد می توانستند قبل از خرید ملک نسبت به استعلام اقدام کنند.

سامانه ثبت معاملات و املاک کشور با آدرس iranamlaak.ir قابل دسترسی است. در منوی خدمات این سامانه می توانید نسبت به دریافت استعلام ملک اقدام کنید. امروزه با راه اندازی این سامانه مشکلات کمتری در خصوص خرید و فروش ملک وجود دارد. در گذشته نبود چنین سامانه ای علت شکایات بسیار زیادی در این خصوص بود.

استعلام ملک قولنامه ای با کد ملی

یکی از شیوه ها برای استعلام ملک قولنامه استفاده از کد ملی و کد رهگیری می باشد. در این صورت می توانید قرارداد املاک را با این شیوه استعلام بگیرید. یک سامانه برای این کار طراحی شده است که به عنوان بخشی از سایت ثبت معاملات و املاک کشور قابل دسترسی می باشد. با مراجعه به آن و ورود به منو خدمات، گزینه استعلام کد رهگیری قابل مشاهده است.

شما می توانید از طریق کد ملی نسبت به استعلام قرارداد املاک اقدام کنید. سامانه ثبت معاملات و املاک کشور در این خصوص خدمانی را به منظور ثبت قراردادهای قولنامه ای ارائه می دهد. با استفاده از کد ملی و کد رهگیری می توانید نسبت به استعلام قرارداد املاک و مبایعه نامه اقدام کنید.

استعلام املاک و زمین از این طریق در سامانه ایران املاک انجام می شود. روند بسیار ساده ای برای این کار وجود دارد که با استفاده از آن می توانید نسبت به استعلام اقدام کنید. مراحل استعلام ملک قولنامه ای با کد ملی به شرح زیر است:

 • ورود به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور به آدرس ir
 • کلیک روی سربرگ خدمات و انتخاب استعلام کد رهگیری
 • ورود به صفحه اصلی سامانه املاک
 • وارد کردن کد ملی یکی از طرفین قرارداد در کادر اول
 • وارد کردن کد رهگیری در کادر دوم
 • درج عبارت امنیتی و کلیک روی جستجو

استعلام املاک قولنامه ای از طریق کد رهگیری

کد رهگیری یک دلیل موثق برای معاملات املاک قولنامه ای محسوب می شود. به همین دلیل از طریق آن امکان استعلام املاک قولنامه ای وجود دارد. به منظور ایجاد نظم در انواع قرارداد قولنامه ای و مبایعه نامه ها، دولت سامانه iranamlaak.ir را راه اندازی کرد. در نتیجه افراد می توانند از طریق کد رهگیری از ملک مورد نظر خود در سامانه استعلام بگیرند.

اگر تصمیم دارید که یک قرارداد ملکی ببندید بهتر است با استفاده از سایت املاک و درج کد ملی و کد رهگیری ملک مورد نظر را استعلام کنید. در نتیجه می توانید با اطمینان بیشتری نسبت به خرید ملک اقدام کنید.

استعلام زمین قولنامه ای کشاورزی

گاهی ممکن است ملکی که قصد خرید آن را داریم، زمین کشاورزی باشد. در این صورت باید نسبت به استعلام زمین قولنامه ای کشاورزی قبل از خرید، اقدام شود. به طور کلی زمین های کشاورزی دو دسته هستند؛ یا قولنامه ای اند و یا سند رسمی دارند. برای استعلام هر کدام نیز مراحل و روش های مختلف وجود دارد. اگر زمین دارای سند رسمی باشد باید به سامانه هایی مانند ثبت من، مراجعه شود. در غیر این صورت برای زمین قولنامه ای باید به صورت حضوری به اداره ثبت یا شهرداری مراجعه شود.

اینکه اموال قولنامه ای را چطور استعلام بگیریم بسیار اهمیت دارد؛ زیرا امروزه مسائلی مانند استعلام زمین و اطلاع از وضعیت کاربری آن اهمیت بسیار زیادی دارد. ممکن است شما یک ملک با کاربری کشاورزی را خریداری کنید؛ اما کاربری اصلی آن مسکونی باشد! از این رو افراد باید قبل از خرید چنین املاکی حتی با داشتن کد رهگیری، نسبت به استعلام اقدام کنند.

استعلام خانه قولنامه ای در تهران و کرج

به دلیل افزایش جمعیت نیاز برای خرید مسکن نیز بیشتر از قبل شده است. این مورد به ویژه در شهرهای پرجمعیتی مانند تهران و کرج بیشتر است. در این مناطق هنوز هم خانه هایی هستند که به صورت قولنامه ای معامله می شوند.

استعلام خانه قولنامه ای در تهران و کرج

در سال های اخیر هر ملک قولنامه ای که در بنگاه ها معامله می شود باید دارای کد رهگیری باشد. تنها در این صورت است که شما می توانید قبل از خرید نسبت به استعلام اموال قولنامه ای اقدام کنید. در واقع در گذشته این امکان وجود نداشت و در نتیجه در این زمینه کلاهبرداری های فراوانی صورت می گرفت. در مورد استعلام خانه قولنامه ای در تهران و کرج نیز باید به این موضوع توجه شود.

کلام آخر

در این مقاله در مورد اینکه اموال قولنامه ای را چطور استعلام بگیریم، اشاره شد. همانطور که ذکر شد در حال حاضر برای اموال قولنامه ای کد رهگیری صادر می شود که از طریق آن می توان از اداره ثبت اسناد و املاک استعلام گرفت. قبلا ملک های قولنامه ای بدون کد رهگیری خرید و فروش می شدند. در نتیجه امکان استعلام ملک وجود نداشت. در این حالت ممکن است بود ملک همزمان به چندین نفر فروخته شود.

3.2/5 - (4 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا