دانستنی های حقوقی

شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام چگونه است؟【آپدیت 1403】

شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام به عنوان یکی از دغدغه های این روزها، در این مطلب مورد بررسی قرار می گیرد. در این خصوص مواردی مانند نحوه شکایت از صفحات کلاهبرداری اینستا، مجازات و هزینه شکایت نیز باید بررسی شوند. این روزها به دلیل توسعه فضای مجازی و امکان خرید اینترنتی از شبکه های اجتماعی تعداد کلاهبرداری در این زمینه نیز رو به افزایش است.

به دلیل اینکه پلتفرم اینستاگرام خارجی است و سرورهای آن در ایران قابل دسترسی نیستند، امکان پی بردن به هویت افرادی که در آن پیج دارند نیز مشکل است. در نتیجه زمینه برای کلاهبرداری اینترنتی فراهم می شود.

اگر شما نیز از پیجی خرید اینترنتی داشته اید و بعد از واریز پول بلاک شده اید و خبری از ارسال کالا نبوده، می توانید با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کنید. وکلایی که با جرایم رایانه ای آشنا هستند می توانند در این خصوص مشاوره و راهنمایی بهتری داشته باشند.

کلاهبرداری از طریق پیج اینستاگرام در حوزه جرایم رایانه ای دسته بندی می شود. از این رو اولین مرجع رسیدگی به آن پلیس فتا است. در صورتی که در این مسیر از وکیل دادگستری مشورت بخواهید طبیعتا می تواند نقش زیادی در تسریع روند پرونده و موفقیت آن ایفا کند.

مجازات کلاهبرداری در اینستاگرام

قبل از اینکه در مورد روش شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام صحبت کنیم، در این بخش قصد داریم مجازات این کار را شرح دهیم. از زمان استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی قوانینی در این خصوص وضع شدند که موجب می شوند اگر کسی در این فضا تخلف کرد با مجازات روبرو شود. شاید تصور کنید که به دلیل اینکه اینستا یک پلتفرم خارجی است با متخلفان آن برخورد قانونی نمی شود! اما باید گفت که در قانون های مربوط به جرایم رایانه ای برای آن مجازات هایی در نظر گرفته اند.

مجازات کلاهبرداری در اینستاگرام

کلاهبرداری از طریق پیج ها اغلب در مورد فروش کالا و خدمات رخ می دهد. ممکن است شما از یک صفحه در اینستاگرام خرید اینترنتی انجام داده باشید؛ اما جنس و کالایی دریافت نکرده باشید. در این صورت بر اساس قوانین جرایم رایانه ای امکان شکایت از آن پیج وجود دارد.

مجازات تعیین شده می تواند بستگی به مبلغی داشته باشد که از شما کلاهبرداری شده است. اگر مبلغ خسارت به فرد کمتر از مبلغی باشد که در قانون مشخص می شود، شورای حل اختلاف مرجع رسیدگی به آن است و اگر بالاتر باشد باید شکایت در دادگاه حقوقی پیگیری شود.

انواع مشکلات مربوط به کلاهبرداری در صفحات اینستاگرام

شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام تنها محدود به خرید اینترنتی نیست و ممکن است از روش های مختلف تخلف صورت بگیرد. هر کدام از تخلفات با توجه به مبلغ خسارات ممکن است مجازات مختلفی را شامل شوند. در اینجا به انواع مشکلات مربوط به کلاهبردرای در پیج اینستا اشاره خواهیم کرد.

  • کلاهبرداری فروش اینترنتی کالا در اینستاگرام
  • انتشار تصاویر خصوصی در اینستا
  • ایجاد مزاحمت از طریق پروفایل فیک و جعلی
  • انتشار مطالب دروغ و شایعه در صفحه اینستا
  • تهدید از طریق پیج اینستاگرام

تمامی موارد بالا ممکن است موجب شوند که فردی تصمیم به شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام داشته باشد؛ البته ما در این مطلب بیشتر قصد داریم در مورد صفحاتی صحبت کنیم که با فروش کالا و خدمات اقدام به کلاهبرداری می کنند.

نحوه شکایت از پیج اینستاگرام از طریق پلیس فتا

مرجع رسیدگی به شکایت از پیچ کلاهبرداری اینستاگرام، پلیس فتا است. در این راستا شما می توانید به دادسرای جرایم رایانه ای نیز مراجعه کنید. برای دسترسی به سامانه پلیس فتا باید به آدرس اینترنتی cyberpolice.ir مراجعه شود. بعد از ورود به سایت باید به بخش اطلاعات مردمی بروید. در این بخش امکان ثبت شکایت از طرف شما وجود دارد. بعد از بررسی شکایت، پلیس با شما تماس می گیرد و پیگیری در این زمینه آغاز می شود.

هزینه شکایت از پیج اینستاگرام

شکایت از پیچ کلاهبرداری اینستاگرام نیز مانند هر نوع شکایت دیگری با پرداخت هزینه هایی در مراحل مختلفش همراه است. هزینه دادرسی در این نوع شکایت می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما وکیل گرفته باشید، بدیهی است که باید هزینه بیشتری پرداخت کنید؛ البته در این صورت امکان موفقیت شما در این نوع پرونده ها بیشتر است.

معمولا در کلاهبرداری هایی که مبلغ خسارت کم باشد، شخص خود مراحل شکایت را طی می کند؛ اما در کلاهبرداری اینترنتی با مبالغ بالا معمولا با وکلای دادگستری مشورت می شود. هزینه شکایت از پیج اینستاگرام در این صورت توسط وکیل مشخص می گردد. میزان حق الوکاله بستگی به پیچیدگی نوع شکایت دارد.

هزینه شکایت از پیج اینستاگرام

متن شکایت از پیج اینستاگرام

برای ارائه درخواست شکایت از پیج اینستاگرام باید یک متن حقوقی ارائه شود. این متن با عنوان متن شکواییه شناخته می شود که باید توسط افراد متخصص تنظیم شود. در این راستا بهترین وکیل تهران می تواند به شما کمک کند؛ زیرا مواردی که باید در متن شکواییه ذکر شوند همگی در تخصص وی هستند. او می تواند در این زمینه متن شکایت را بهترین شکل ممکن تنظیم و ارائه کند.

تشخیص پیج کلاهبردار

بسیاری از افراد در حال حاضر درگیر شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام هستند. به همین دلیل بهتر است با راه های تشخیص پیج کلاهبردار در این بخش آشنا شویم. همانطور که می دانید فعالیت در فضای مجازی نیز نیازمند دریافت مجوز از طرف سایت ENAMAD.IR می باشد؛ اما این نماد الکترونیکی تنها به سایت های اینترنتی تعلق دارد و در مورد فعالیت در شبکه های اجتماعی خارجی کارایی ندارد.

بارها تاکید شده‌است که خرید اینترنتی خود را از شبکه های اجتماعی خارجی انجام ندهید؛ زیرا که پیگیری آن را بسیار دشوار می کند. برخی راه های تشخیص پیج کلاهبردار عبارتند از:

  • توجه به تعداد دنبال کننده ها یا همان فالوور های پیج
  • مشاهده استوری های رضایت مشتری
  • چک کردن کد رهگیری مرسولات پستی دیگران از سایت مربوط به مرسوله پستی
  • خواندن نظرات خریداران در زیر پست های پیج مورد نظر

باید به این نکته توجه کنید که هیچ کدام از این روش ها به صورت قطعی نمی توانند در تشخیص پیج کلاهبردار موثر باشند. ما در این بخش تنها روش هایی را ذکر کردیم که می توانند تا حدودی از کلاهبرداری در اینستاگرام جلوگیری کنند.

وکیل برای شکایت از پیج کلاهبرداری اینستاگرام

داشتن یک وکیل باتجربه و کاربلد برای شکایت از پیج اینستاگرام می تواند برای موفقیت در این مسیر بسیار تاثیرگذار باشد. در صورتی که شما بدون وکیل اقدام به ارائه شکایت کنید علاوه بر طولانی شدن پروسه شکایت، ممکن است به دلیل عدم اطلاع از مسائل حقوقی در این مسیر موفق نشوید؛ بنابراین بهتر است در این راستا از وکلای با سابقه در حوزه جرائم اینترنتی کمک بخواهید. ما در سایت وکیل از ما لیست وکلا را برای شما آماده کرده ایم و شما می توانید با توجه به موضوع شکایت با آنها مشورت کنید.

کلام آخر

اینستاگرام در کنار جذابیت هایی که دارد می تواند مکان مناسبی برای کلاهبرداری اینترنتی باشد. از این رو میزان شکایت از پیج اینستاگرام در حوزه خرید و فروش کالا و خدمات بیشتر از سایر شبکه های اجتماعی است. مجازات های متنوعی برای انواع کلاهبرداری از این طریق توسط قانون تعیین شده اند. در نتیجه باید جرم به صورت دقیق در دادسرا مورد بررسی قرار بگیرد و سپس مجازات مناسب برای متخلف تعیین شود. مراجعه به پلیس فتا اولین قدم در جهت ارائه و تنظیم شکواییه در خصوص شکایت از پیج اینستاگرام می باشد.

4.2/5 - (5 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا