دانستنی های حقوقی

چگونه از صرافی ارز دیجیتال شکایت کنیم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از صرافی ارز دیجیتال به علت تخلف روش های مختلفی دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. مواردی مانند نحوه شکایت از صرافی ارز دیجیتال خارجی، تلفن شکایت از صرافی، نمونه شکایت کلاهبرداری ارز دیجیتال و پلیس فتا ارز دیجیتال ممکن است در این خصوص مطرح شوند.

بر اساس قانون فعالیت در صرافی همان تجارت است و فرد صراف به عنوان تاجر محسوب می شود. هدف از این نوع فعالیت، کسب درآمد می باشد و به همین دلیل ممکن است در این حوزه تخلفاتی صورت بگیرد. برخی از صرافی ها نیز در حوزه ارز دیجیتال فعالیت می کنند که خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه می دهند.

در صورتی که در این خصوص سوالاتی دارید یا درگیر چنین پرونده ای هستید می توانید با بهترین وکیل در غرب تهران مشورت کنید. ما در سایت وکیل از ما لیستی از وکلای با تجربه را ارائه کرده ایم تا با توجه به مشکل خود، نسبت به انتخاب آنها اقدام کنید. وکلایی که در حوزه هایی مانند کلاهبرداری در ارز دیجیتال فعالیت می کنند می توانند به شما کمک کنند.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه در مورد شکایت از صرافی ارز دیجیتال صحبت کنیم، باید در مورد نوع فعالیت آن نیز مطالبی را ذکر کنیم. صرافی ارز دیجیتال فضایی را برای انجام مبادلات ارزی کاربران ایجاد می کند و این فضا در قالب یک پلتفرم مانند سایت یا اپلیکیشن قابل دسترسی می باشد. مبادلات ارزی اغلب شامل ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و تتر می باشد.

این روزها بسیاری از افراد به واسطه تبلیغات گسترده در خصوص خرید و فروش ارز دیجیتال در این مسیر قدم می گذارند. عدم آموزش اصولی موجب می شود که علاوه بر انتخاب نادرست صرافی، در معاملات خود نیز ضرر کنند. در حوزه ارز دیجیتال ممکن است تخلفاتی از جانب صرافی صورت بگیرد. در نتیجه امکان شکایت از آنها توسط شاکی وجود دارد.

نحوه شکایت از صرافی ارز دیجیتال

برای اینکه بدانیم که نحوه شکایت از صرافی ارز دیجیتال به چه صورت می باشد، باید در این خصوص مطالبی را بدانیم. همانطور که می دانید در صرافی ارز دیجیتال، ارز های خارجی مبادله می شوند. در نتیجه به دلیل عدم ثبات قیمت ارز ممکن است نوساناتی در قیمت ها ایجاد شود. این موضوع مربوط به صرافی نیست و وی درواقع در آن نقشی ندارد.

نحوه شکایت از صرافی ارز دیجیتال

نمی توان گفت که ضررهای مالی، ناشی از معاملات اشتباه را به دلیل عملکرد صرافی ارز دیجیتال است. گاهی ممکن است در ازای پولی که به صرافی پرداخت شده است، ارز دیجیتالی دریافت نشده است. در این حالت باید به دادگاه شکایت کیفری ارائه شود. علاوه بر این در خصوص شکایت از صرافی به هر دلیل می توان از طریق سامانه ارتباط مردمی بانک مرکزی اقدام کرد. در این صورت امکان شکایت از صرافی ارز دیجیتال وجود دارد.

بانک مرکزی در این خصوص نظارت خود را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم انجام می دهد. ما در ادامه به روش های دیگری که می توانید به منظور طرح دعوی صرافیر رمز ارز از آنها استفاده کنید، اشاره خواهیم کرد.

1- شکایت از صرافی ارز دیجیتال به بانک مرکزی

همانطور که ذکر شد افراد می توانند با هر دلیلی برای شکایت از صرافی ارز دیجیتال به بانک مرکزی مراجعه کنند. در این خصوص می توانید به سامانه بانک مرکزی مراجعه کنید. با ورود به سایت امکان ثبت شکایت وجود دارد که بعد از آن نیز کد رهگیری به فرد ارائه می شود. با این کد رهگیری می توانید از روند رسیدگی به پرونده آگاه شوید.

2- شکایت از صرافی ارز دیجیتال به انجمن صرافان

یکی دیگر از روش های شکایت از صرافی، مراجعه به مرکز مبادلات یا انجمن صرافان است. با مراجعه به این مراکز می توانید شکایت خود از صرافی را ثبت کنید. در ضمن شما می توانید از دو روش به صورت همزمان شکایت خود را به پیش ببرید. بررسی هایی که باید در این خصوص انجام شود در حدود دو هفته زمان نیاز دارد. علاوه بر این موارد فرد شاکی می تواند شکایت خود را از طریق دادگاه نیز پیگیری کند.

3- شکایت از صرافی ارز دیجیتال به سازمان تعزیرات حکومتی

یکی از روش های شکایت از صرافی ارز دیجیتال، طرح شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی می باشد. این سازمان که به عنوان زیر مجموعه وزارت دادگستری فعالیت می کند، به تخلفاتی مانند احتکار، عدم عرضه کالا، عدم اجرای قوانین قیمت گذاری و … رسیدگی می کند. از این طریق نیز امکان طرح شکایت به صورت اینترنتی، حضوری و … وجود دارد.

انتخاب صرافی خارجی برای معاملات ارز دیجیتال

برخی از افراد به دلایلی مانند عدم اعتماد به صرافی های کشور و یا وجود امکانات بیشتر صرافی های خارجی، به آنها اعتماد می کنند و حساب کاربری خود را در این سایت ها افتتاح می کنند. در نتیجه معاملات نیز در بستر این سایت ها انجام می شود. ممکن است صرافی های خارجی مدارک هویتی و شناسایی را درخواست کنند که این موضوع با توجه به تحریم قضیه را پیچیده تر می کند.

ممکن است حساب کاربری کشورهای تحریم شده توسط سایت مسدود شود! به همین دلیل دیگر شما توانایی دسترسی به موجودی خود نخواهید داشت. استفاده از مدارک جعلی نیز در این خصوص به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود؛ چراکه ممکن است بعد از گذشت مدتی از فعالیت شما، سایت صرافی خارجی به جعلی بودن هویت شما پی ببرد. در نتیجه در حالی که شما دارایی های زیادی در صرافی دارید، حسابتان مسدود شود. از این رو بهتر است با دقت بیشتری از صرافی خارجی استفاده کنید.

بسیاری از افراد به منظور جلوگیری از کلاهبرداری صرافی ارز دیجیتال داخلی به سمت صرافی های خارجی می روند؛ اما این کار نیز چندان تایید نمی شود و ممکن است مشکلاتی برای فرد ایجاد شود. بیشتر شکایت ها از صرافی ارز دیجیتال ایرانی است که هویت مشخصی ندارند. اگر حساب کاربردی شما در صرافی خارجی مسدود شود دیگر عملا به آن دسترسی نخواهید داشت. از این رو بهتر است با وجود مشکلات صرافی های داخلی، از آنها به منظور انجام معاملات خود استفاده کنید. شکایت از صرافی ارز دیجیتال تنها از صرافی های داخلی امکان پذیر است. در این خصوص باید هویت صاحب سایت مشخص باشد تا بتوان در این خصوص اقدام کرد.

روش اطمینان به صرافی رمز ارز

بسیاری از افراد به منظور انجام معاملات ارز دیجیتال در صرافی های آنلاین ثبت نام می کنند. بدون آنکه در این خصوص تحقیقی انجام دهند. در نتیجه موجب می شود که فرد برای ثبت شکایت از صرافی ارز دیجیتال اقدام کند. باید گفت که رمز ارز هنوز در ایران صورت قانونی ندارد! بانک مرکزی در این خصوص مجوزی را به صرافی ها نداده است. در نتیجه سایت هایی که در حال فعالیت در بستر اینترنت هستند هیچ کدام مجوز رسمی ندارند!

با توجه به مواردی که گفته شد این سوال پیش می آید پس چگونه به صرافی ارز دیجیتال اعتماد کنیم؟ باید گفت که اگر قصد دارید که معاملات خود را در حجم بالا انجام دهید، پیشنهاد می شود که به صورت حضوری خرید و فروش را انجام دهید. معاملات رمز ارز به صورت آنلاین انجام می شود و در این خصوص می توانید به مواردی مانند سابقه، شهرت و … صرافی دقت کنید. مشخص بودن هویت صاحب صرافی نیز می تواند منجر به کمتر شدن ریسک معاملات شود.

به دلیل عدم اعطای مجوز به سایت های معاملات ارز دیجیتال، طبیعتا به آن ها نماد الکترونیکی نیز داده نمی شود. در نتیجه تشخیص و شناسایی هویت کسانی که این سایت ها را اداره می کنند، غیر ممکن می باشد. به همین دلیل باید با دقت بیشتری صرافی انتخاب شود.

 نکات مهم در خصوص فعالیت در حوزه ارز دیجیتال

به دلیل طرح شکایات بسیار زیاد در حوزه ارز دیجیتال در این بخش می خواهیم به نکاتی در این خصوص اشاره کنیم. قبل از هر چیز باید از قانونی بودن صرافی ارز دیجیتال اطمینان کسب کنیم. در این صورت امکان انجام معاملات در آن صرافی وجود دارد. در ادامه به برخی دیگر از نکات مهم در این خصوص اشاره خواهیم کرد:

  • کسب اطلاعات دقیق در مورد قیمت ارز قبل از انجام معامله
  • درخواست از مسئولان صرافی برای درج قیمت های روز در سایت
  • مراجعه به بانک مرکزی در صورت خرید و فروش زیاد ارز دیجیتال
  • دریافت رسید معتبر بعد از انجام معاملات
  • حفظ امنیت حساب با مواردی مانند انتخاب رمز عبور قوی و …

نکات مهم در خصوص فعالیت در حوزه ارز دیجیتال

کلام آخر

در این مقاله به نحوه شکایت از صرافی ارز دیجیتال پرداختیم. روش های مختلفی برای شکایت از صرافی های آنلاین وجود دارد. امروزه سایت های زیادی با عنوان صرافی آنلاین فعالیت می کنند که می توان در آنها نسبت به مبادله ارز دیجیتال و رمز ارز ها اقدام کرد. در تجارت و معاملات در هر صنفی ممکن است کلاهبرداری رخ دهد. از این رو در روند معاملات یا ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال نیز ممکن است مشکلاتی به وجود آید. به همین دلیل افراد ممکن است در این خصوص اقدام به شکایت کنند.

در این راستا وکیل می تواند به شاکی کمک کند تا روند پرونده سریع تر طی شود. وکلا تجربه، تحصیلات و تخصص کافی در زمینه مشکلات حقوقی و کیفری را دارند و می توانند در این خصوص به فرد شاکی کمک کنند. شکایت از صرافی ارز دیجیتال باید از طریق مراجع قانونی دنبال شود تا نتیجه مورد نظر حاصل گردد.

4/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا