دانستنی های حقوقی

شکایت به پلیس فتا چگونه است؟

در چند سال اخیر با پیشرفت تکنولوژی و استفاده ورز افزون از آن، شاهد رشد و گسترش شبکه های اجتماعی و فضاهای مجازی هستیم. به هر میزان که این دامنه وسیع می شود، به همان میزان جرم و تخلف هم در این فضا ها بیشتر صورت می پذیرد. به همین خاطر این مقاله بیانگر آن است که، پلیس فتا، پلیس امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور، که در سال 1389 به عنوان یکی از مرجع های رسمی برای برخورد با جرایم کامپیوتری و فضای سایبری تشکیل شده است، پیگیری این امور را بر عهده دارد. در نتیجه موضوع مورد بررسی ما، شکایت به پلیس فتا و مراحل مربوط به آن می باشد. در این راستا لازم به ذکر است که اهداف پلیس فتا به شرح زیر است.

 • تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور
 • صیانت از هویت دینی، ملی و ارزش‌های انسانی جامعه در فتا
 • حفظ حریم خصوصی و آزادی‌ های مشروع
 • صیانت از منافع، اسرار و اقتدار ملی در فضای تولید و تبادل اطلاعات

با توجه به ماهیت جرایم و دلایل دیجیتالی یا رایانه‌ای و بر اساس قانون پلیس فتا صلاحیت رسیدگی به جرایم این حوزه در تمام بخش‌های سیاسی و امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را دارا است. این موضوع یعنی تمام جرایم که به آن ها اشاره کردیم، به استناد قانون جرایم رایانه‌ای مصوب اسفند 138 مجلس شورای اسلامی و قوانین مرتبط با حوزه تولید و تبادل اطلاعات و جرایم ارتکابی در حوزه بین الملل توسط کار‌شناسان این پلیس احصاء و در چهارچوب قوانین کشور نسبت به برخورد با این جرایم اقدام می‌ شود. با ما با بررسی شکایت به پلیس فتا همراه باشید.

شکایت به پلیس فتا

هرگاه جرمی علیه افراد در فضای مجازی و امور مربوط به بازار اینترنتی رخ دهد، بهترین و قانونی‌ترین راه برای ارائه شکایت، مراجعه به دادسرای جرائم رایانه‌ای است. این دادسرا وظیفه دارد جرائمی که در فضای سایبری رخ داده را پیگیری کرده و حقوق شاکیان را به آن‌ها بازگرداند. به این طرح شکایت، شکایت به پلیس فتا می گوییم که امروزهخ به دلیل گشترش جرایم در این زمینه، سوالات بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد.

یکی از موضوعاتی که با استناد به آن شکایت به پلیس فتا طرح می گردد، کلاهبرداری اینترنتی است. جهت مطالعه بیشتر در این مورد، کلیک نمایید: شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

موضوعات شکایت به پلیس فتا

موضوعاتی که با تکیه و استناد به آن ها شمایت از پلیس فتا مطرح می گردد از قرار زیر است:

 • دسترسی غیر مجاز
 • برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی اشخاص
 • شنود غیرمجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی
 • سرقت و کلاهبرداری، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی
 • هتک حیثیت و نشر اکاذیب
 • استفاده غیر مجاز از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی
 • تولید و آموزش بدافزار‌ها یا نرم افزارهای ارتکاب جرایم سایبری و گذرواژه و اطلاعات کاربران از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری پلیس فتا قرار می‌ گیرد.

نحوه شکایت به پلیس فتا

نحوه شکایت به پلیس فتا

نحوه شکایت از پلیس فتا چیست؟ پاسخ به این سوال چیزی است که در این قسمت بررسی می نماییم.

بهترین و قانونی‌ ترین راه برای ارائه شکایت مراجعه به دادسرای جرائم رایانه‌ ای است. این دادسرا وظیفه دارد، جرائمی که در فضای سایبر رخ می دهد را پیگیری کند و حقوق شاکیان را به آن‌ ها بازگرداند. پس به طور کلی دو مورد زیر را مد نظر بدارید:

 • نحوه شکایت به پلیس فتا اینگونه است که پس از مراجعه به دادسرای جرائم رایانه‌ای، پرونده تشکیل می‌ شود. رسیدگی به آن طبق روال قانونی به جریان می‌ افتد.
 • دادسرا نیز بر حسب حساسیت پرونده و بررسی بیشتر موضوع، آن را به پلیس فتا ارجاع می‌ دهد.

پیگیری شکایت به پلیس فتا

در این بخش به مواردی اشاره می کنیم که در پیگیری شکایت به پلیس فتا پیش رو داریم. این موارد و حالات کلی عبارت اند از:

 • اول اینکه ممکن است همان ابتدا شما به شخص یا اشخاص خاصی مظنون باشید؛ در این حالت، قاضی در جریان پیگیری پرونده آنها را به دادگاه احضار می‌ کند تا پاسخگوی شکایت باشند.
 • در حالت دوم نیز ممکن است که شما ندانید جرم توسط چه کسانی رخ داده است. در این حالت هم بررسی‌ های تخصصی پلیس می‌تواند گره گشای پرونده باشد.

شکایت در پلیس فتا چقدر طول می‌کشد؟

به عنوان سخن پایانی لازم است به موضوع مدت زمان لازم برای شروع و حصول نتیجه در شکایت به پلیس فتا اشاره نماییم. از همراهی شما سپاسگزاریم. معمولا مدت زمان طی  روند در پلیس فتا بسته به نوع پرونده و مدارک و مستندات موجود کم یا زیاد می شود. اما در این باب به گفته الفت‌نسب، عضو هیات مدیره انجمن صنفی کسب و کار های مجازی، سازمان تعزیرات حکومتی موظف است ظرف مدت دو هفته در جلسه‌ای با دعوت از طرفین به پرونده رسیدگی کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا