دانستنی های حقوقی

چگونه از کارشناس رسمی دادگستری شکایت کنم؟⚖【آپدیت 1403】

شکایت از کارشناس رسمی دادگستری یکی از انواع شکایت است که از طریق مراجع قانونی قابل پیگیری می باشد. در این خصوص مواردی مانند سامانه شکایت از کارشناسان دادگستری، مجازات گزارش خلاف واقع کارشناس رسمی دادگستری و مرجع رسیدگی به تخلفات کارشناسان رسمی دادگستری مطرح می شوند.

کارشناس رسمی دادگستری با توجه به علم و فنونی که در خصوص آن آموزش دیده است، دارای تخصص در یک زمینه خاص می باشد. هنگامی که قاضی نیاز به اظهارنظر در یک زمینه تخصصی دارد، پرونده به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می شود. در این مورد ممکن است گزارش وی خلاف واقع باشد و در این صورت امکان شکایت وجود دارد.

در صورتی که شما نیز با چنین موردی مواجه هستید می توانید از بهترین وکیل در غرب تهران کمک بگیرید و در این خصوص با وی مشورت کنید. ما در سایت وکیل از ما نسبت به معرفی وکلای با تجربه اقدام می کنیم که در خصوص پرونده های این چنینی بتوانند به شما کمک کنند. وکیل به دلیل داشتن تحصیلات در این زمینه می تواند راهنمای خوبی برای طی کردن مراحل حقوقی شکایت در دادگاه برای شما باشد.

مصادیق تخلفات کارشناس رسمی دادگستری کدامند؟

به منظور اینکه با نحوه شکایت از کارشناس رسمی دادگستری آشنا شویم، باید مصادیق تخلفات وی را بشناسیم. شما تنها در صورت وجود دلایل زیر می توانید از کارشناس رسمی شکایت کنید.

 • عدم حضور کارشناس در وقت مقرر بدون داشتن عذر موجه
 • استناد به دلایلی که بعدا خلاف آن ها ثابت شود.
 • سهل انگاری در اظهارنظر در خصوص موضوع مورد بحث
 • ارائه اسناد مرتبط به پرونده به اشخاصی که به صورت قانونی حقی در این خصوص ندارند.
 • امتناع و جلوگیری از دسترسی به مدارک و اسناد از طرف کسانی که از نظر قانونی حق دارند.
 • عدم رعایت شئونات اخلاقی و شغلی
 • عدم رعایت قوانین و مقررات مرتبط با اظهارنظر
 • اظهارنظر در مورد اموری که از صلاحیت کارشناس خارج هستند.
 • کارشناسی برخلاف واقع و یا تبانی
 • کارشناسی از طریق اسناد و مدارکی که اعتبار ندارند و منقضی محسوب می شوند.
 • افشاء سندها و اسرار محرمانه در خصوص پرونده
 • دریافت وجه مازاد بر دستمزد
 • کارشناسی در مورد موضوعی در زمان تعلیق و محرومیت از حقوق اجتماعی

مصادیق تخلفات کارشناس رسمی دادگستری کدامند؟

این دلایل برای شکایت از کارشناس رسمی دادگستری محکمه پسند هستند و می توان مطابق آنها نسبت به ثبت شکایت اقدام کرد. در این خصوص شما می توانید با شیوه های حقوقی شکایت خود را پیگیری کنید.

مصادیق مجرم بودن کارشناس رسمی دادگستری

برخی از دلایلی که شما می توانید با استناد به آنها نسبت به شکایت از کارشناس رسمی دادگستری اقدام کنید، می توانند مصداق بارز ارتکاب جرم توسط وی باشند. به همین دلیل در ادامه به ذکر مواردی خواهیم پرداخت که می توانند مجرمیت کارشناس را تایید کنند.

 • اظهار عقیده با سوء نیت بر خلاف واقع
 • عدم ذکر تمامی آنچه که در امور حقوقی و کیفری واقع شده است به صورت کتبی
 • ذکر وقایع بر خلاف واقع

این سه مورد در خصوص مجرم بودن کارشناس رسمی دادگستری توسط قاضی مورد بررسی قرار می گیرند. در صورت ارتکاب به این جرایم، مجازات کیفری در انتظار کارشناس خواهد بود.

مجازات گزارش خلاف واقع کارشناس رسمی دادگستری

همانطور که گفته شد یکی از دلایل شکایت از کارشناس رسمی دادگستری، ارائه گزارشات خلاف واقع می باشد. بر اساس ماده 37 قانون و ماده 534 قانون مجازات های اسلامی اگر کارشناس نسبت به اظهارنظر خلاف واقع اقدام کند برای وی مجازات های اداری در نظر گرفته می شود. همچنین وی به منظور جبران خسارت از 1 الی 5 سال حبس یا جزای نقدی محکوم می شود. جزای نقدی برای این جرم بر اساس قوانین مربوط به هر سال تعیین می شود.

شکایت از کارشناس خط و امضاء

امروزه روش های کلاهبرداری پیشرفت بسیار زیادی کرده است و مهارت افراد مجرم در این خصوص بیشتر از قبل شده است. در خصوص امضاء و اثر انگشت نیز جعل صورت می گیرد و به همین دلیل برای تشخیص آن قاضی پرونده را به کارشناس رسمی خط و امضا ارجاع می دهد. در برخی مواقع ممکن است به دلایل ذکرشده کارشناس کار خود را به درستی انجام ندهد و به همین دلیل می توان نسبت به ثبت شکایت از کارشناس رسمی دادگستری اقدام کرد.

آیا شکایت از کارشناس دادگستری به کانون کارشناسان رایگان است؟

برای اینکه از هر ارگان یا شخصی به دادگاه شکایت کنیم باید مراحلی را پشت سر بگذاریم. در این صورت طبیعتا در این خصوص باید مبالغی را پرداخت کنیم؛ به همین دلیل نیز شکایت از کارشناس دادگستری نیز در صورتی که از طریق دادگاه پیگیری شود، هزینه های مختلفی را شامل می شود.

در خصوص شکایت از کارشناس به کانون کارشناسان نیز طبیعتا باید مراحلی طی شود. اغلب در صورتی که شکایت حقوقی نباشد نیازی به پرداخت هزینه خاصی نیست. در صورتی که شما با گرفتن وکیل اقدام به طرح شکایت خود به صورت قانونی کنید، هزینه های مختلفی باید پرداخت کنید؛ اما در این خصوص زودتر می توانید به نتیجه برسید؛ زیرا وکلا با مراحل حقوقی انجام شکایت آشنایی دارند.

آیا شکایت از کارشناس دادگستری به کانون کارشناسان رایگان است؟

مرجع رسیدگی به تخلفات کارشناسان رسمی دادگستری

شما می توانید به منظور شکایت از کارشناس رسمی دادگستری از طریق دادسرای انتظامی کارشناس رسمی اقدام کنید. در کانون شخصی به نام دادسان انتخاب شده است که با کمک دادیاران دادسرای انتظامی نسبت به پیگیری پرونده ها اقدام می کنند. در این صورت روند پرونده با توجه به زیاد بودن چنین شکایاتی ممکن است زمان بر باشد. مرجع رسیدگی به تخلفات کارشناسان رسمی دادگستری می تواند در خصوص تخلف یا جرم صورت گرفته به فرد شاکی کمک کند.

نمونه شکایت از کارشناس رسمی دادگستری

بسیاری از افراد با جستجو در اینترنت به دنبال نمونه شکایت از کارشناس دادگستری هستند. در این نوع شکواییه باید نام و مشخصات شاکی ذکر شود و نام و مشخصات مشتکی عنه یا متهم نیز باید درج شود. شکایت باید خطاب به دادسرای انتظامی کانون کارشناسان رسمی باشد. با توجه به تخلف صورت گرفته در شکواییه باید از متن متفاوتی استفاده شود. این متن باید نوع تخلف را مشخص کند و توضیحات کامل در این خصوص ارائه دهد و درواقع به صورت شفاف تخلف را شرح دهد.

نمونه شکایت از کارشناس رسمی دادگستری

شکایت کیفری از کارشناس رسمی دادگستری

همانطور که می دانید شکایت کیفری موجب می شود که متخلف با جرایمی مانند حبس مواجه شود. در خصوص شکایت از کارشناس رسمی دادگستری باید گفت که ممکن است شاکی از تخلف کارشناس ضرر کرده باشد بنابراین باید از کارشناس ضرر مطالبه شود. در ماده 2 قانون جرم به طور کامل تعریف شده‌است. فعل یا ترک فعل هر کدام می توانند از دیدگاه قانون جرم باشند.

با توجه به این تعاریف این امکان وجود دارد که موجب شود بتوانیم از کارشناس رسمی دادگستری به صورت کیفری شکایت کنیم. در این خصوص می توانید با وکیل دادگستری مشورت کنید.

کلام آخر

همانطور که می دانید امروزه پرونده های متعددی در دادگاه بررسی می شوند. هر کدام از این پرونده ها نیازمند نظرات تخصصی هستند و به همین دلیل قاضی پرونده را برای بررسی های بیشتر به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد. وی در این خصوص اظهارنظر خود را به دادگاه ارائه می دهد و ممکن است در این مورد برخلاف قانون عمل کند.

نظرات خلاف واقع یا دریافت وجهی بیش از میزان دستمزد، می توانند از مصادیق جرم و تخلف کارشناس رسمی باشند. به همین دلیل افراد می توانند با توجه به نوع تخلف نسبت به شکایت از کارشناس رسمی دادگستری اقدام کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا