دانستنی های حقوقی

چگونه از دفتر پیشخوان شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از دفتر پیشخوان به دلایل مختلفی انجام می شود که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. در این رابطه اغلب مواردی مانند شماره تلفن شکایت از دفاتر پیشخوان، حراست دفاتر پیشخوان دولت، انجمن صنفی دفاتر پیشخوان و شکایت از دفاتر پیشخوان تهران مطرح می شوند. اینکه دفتر پیشخوان دولت زیر نظر چه ارگانی است، نیز سوالی است که در خصوص شکایت از این دفاتر پرسیده می شود که باید گفت که زیر نظر بخش خصوصی اداره می شوند.

بسیاری از کارهای حساس و مهم در جامعه در مراکز و دفاتر پیشخوان دولت انجام می شود. شاید اینطور به نظر برسد که وظایف کم و امور بدون مشکلی بر عهده این دفاتر باشد! می توان گفته که اهمیت کارهایی که در دفاتر پیشخوان دولت برای مردم و شهروندان انجام می شود بسیار زیاد است به گونه ای که نمی توان آن را با دیگر مشاغل مقایسه کرد.

دقت کارمندانی که در دفتر پیشخوان مشغول به کار هستند باید بسیار بالا باشد چراکه وظایف سنگینی را بر دوش دارند. کوچکترین اشتباهی از جانب آنها می تواند مشکلات بسیار زیادی را ایجاد کند! بسیاری از شکایات از این دفاتر نیز به همین دلیل است. اگر شما نیز به این دلیل قصد شکایت از دفاتر پیشخوان را دارید می توانید با بهترین وکیل در شرق تهران مشورت کنید. ما در سایت وکیل از ما بهترین وکلا در این خصوص را به شما معرفی می کنیم.

وظایف دفاتر پیشخوان دولت

به منظور طرح شکایت از دفتر پیشخوان دولت باید در خصوص وظایف آن نیز اطلاعاتی را کسب کنیم. همانطور که گفته شد این ارگان زیر نظر بخش خصوصی اداره می شود و دارای وظایف بسیار حساس و مهمی می باشد. در نتیجه کارکنان آن باید از دقت بالایی برخوردار باشند. شهروندان باید با وظایف این دفاتر آشنا باشند تا در صورت بروز مشکل بتوانند از آنها شکایت کنند.

انجام کارهای روزمره شهروندان در این دفاتر انجام می شود؛ البته علاوه بر امور دیگری نیز از جانب دفاتر پیشخوان دولت قابل انجام می باشد. اگر بخواهیم به حیطه کاری این دفاتر اشاره کنیم باید به رفع نیاز های ضروری مردم اشاره شود. وظایف دفتر پیشخوان دولت عبارتند از:

 • انجام خدمات مربوط به اپراتورهای تلفن همراه مانند ایرانسل، همراه اول، رایتل و …
 • امکان پرداخت عوارض خودرو در این دفاتر
 • پرداخت مالیات خودرو
 • امکان استعلام مدارک تحصیلی
 • خدمات مربوط به شرکت گاز
 • خدمات مرتبط با شرکت پست
 • امکان صدور کارت منزلت بازنشسته ها
 • صدور و تمدید دفترچه مربوط به بیمه سلامت
 • بیمه خدمات درمانی
 • امور مربوط به ثبت احوال
 • امکان صدور کارت بهداشت
 • امکان بررسی سهام عدالت
 • ثبت نام در سجام برای کد بورسی
 • احراز هویت برای کد بورسی
 • خدمات مربوط به آبخیزداری و منابع طبیعی

گاهی برخی از امور در حیطه کاری این دفاتر نیستند و نمی توانیم نسبت به طرح شکواییه در این خصوص اقدام کنیم. به منظور شکایت از دفتر پیشخوان آگاهی از وظایف این دفاتر بسیار اهمیت دارد.

دفتر پیشخوان دولت زیر نظر چه ارگانی است؟

دفاتر پیشخوان دولت به منظور ارائه خدمات الکترونیکی به شهروندان فعالیت دارند. بر همین اساس دستگاه های اجرایی دولتی ایران باید خدمات الکترونیکی خود را از طریق این دفاتر ارائه دهند؛ اما باید گفت که این دفاتر زیر نظر بخش خصوصی هستند!

حرکت به سمت دولت الکترونیک و جلوگیری از موازی کاری دستگاه های دولتی از دلایل ایجاد این دفاتر می باشد. با توجه به حساسیت خدماتی که در این دفاتر انجام می شود، امکان شکایت از دفتر پیشخوان نیز وجود دارد. اینکه بدانیم که دفتر پیشخوان دولت زیر نظر چه ارگانی است، به ما کمک می کند که شکواییه مناسب در این خصوص تنظیم و ارائه کنیم.

دفتر پیشخوان دولت زیر نظر چه ارگانی است؟

چگونه از دفاتر پیشخوان شکایت کنم؟

در راستای پاسخ به این سوال که «چگونه از دفاتر پیشخوان شکایت کنم؟» باید با روش های طرح شکواییه آشنا شویم. در این خصوص بیشتر افراد به دنبال شماره تلفن شکایت از دفاتر پیشخوان هستند. بر اساس قانون مصوب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نظارت بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت را بر عهده دارد. به منظور ثبت شکایت از دفاتر پیشخوان و پیگیری آن روش های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

 • تماس با شماره تلفن 195 به عنوان سامانه پاسخگویی به شکایات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
 • از طریق تماس با اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات ۳۳۱۳۰۴۶۲-۰۲۱
 • از طریق آدرس cra.ir و ثبت شکایت و دریافت کد رهگیری
 • از طریق مراجعه به سایت gov.ir مربوط به وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات
 • مراجعه به سازمان بازرسی کل کشور

ثبت شکایت از طریق روش های ذکر شده هر کدام دارای مراحل مختلفی می باشد. شما می توانید از طریق هر روشی که مد نظرتان است شکواییه خود را ارائه دهید. باید به این موضوع دقت کنید که در روش های مختلف مدت زمان رسیدگی به شکایت نیز ممکن است متفاوت باشد. تخلفات متعددی از سمت دفاتر پیشخوان ممکن است رخ دهند که باید در راستای رسیدگی به آنها شکایت مطرح کرد. روزانه شکایات بسیار زیادی در این خصوص مطرح می شود.

چگونه از دفاتر پیشخوان شکایت کنم؟

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص شکایت از دفتر پیشخوان مطالبی را ذکر کردیم. تخلفات متعددی ممکن است روزانه از طرف دفاتر پیشخوان دولت در کل کشور صورت گیرند. از این رو شکایت بسیار زیادی نیز در این خصوص از شهروندان دریافت می شود. در صورت آشنا با وظایف این دفاتر می توانید اطلاعات بیشتری با این دفاتر داشته باشید. امروزه روش های مختلفی برای طرح شکایت وجود دارند. سامانه، شماره تلفن، سایت و مراجعه حضوری روش هایی هستند که شما از طریق آنها می توانید شکایت خود را از دفاتر پیشخوان مطرح کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا