دانستنی های حقوقی

چگونه از سایت اینترنتی شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از سایت اینترنتی با شیوه های مختلف امکان پذیر است که ما در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. در این خصوص ممکن است مواردی مانند تلفن شکایت از فروشگاه اینترنتی، شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق پلیس فتا، شکایت از خرید اینترنتی تلگرامی و شکایت از کلاهبرداری اینترنتی مطرح می شوند.

با همه گیر شدن اینترنت بسیاری از سایت ها فعالیت خود را به صورت آنلاین آغاز کرده اند. افراد زیادی نیز تمایل دارند که به صورت اینترنتی خرید خود را انجام دهند. بیشتر سایت ها دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و همین نشان می دهد که این سایت ها معتبر هستند. سایت اینترنتی ممکن است به صورت فروشگاهی، شخصی و … فعالیت کند.

در صورتی که در خصوص کلاهبرداری سایت اینترنتی شکایتی دارید، بهترین شیوه مشورت با وکیل با تجربه در این زمینه است. بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران می تواند به شما در این خصوص کمک کند. ما در سایت وکیل از ما نیز سعی داریم با معرفی وکلای با تجربه موجب شویم که در راستای ارائه شکایت به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

با توجه به اینکه داشتن نماد اعتماد الکترونیکی یکی از نشانه های معتبر بودن سایت است، باید به وجود این نماد در سایت دقت بیشتری شود. در غیر این صورت امکان کلاهبرداری اینترنتی از طریق سایت بیشتر می شود. ما در این مطلب قصد داریم در خصوص شکایت از سایت اینترنتی صحبت کنیم.

روش شکایت از سایت اینترنتی

در حال حاضر بیشتر خدمات به صورت اینترنتی و آنلاین انجام می شوند و در نتیجه نیازی به مراجعه حضوری نیست. به همین دلیل اغلب افراد با مراجعه به سایت، شبکه های اجتمایی و به طور کلی فضای مجازی کالا و خدمات خود را دریافت می کنند.

در این خصوص نظارت چندان گسترده ای وجود ندارد و روند کار بسیاری از سایت های اینترنتی که در جایی ثبت نشده اند، ممکن است غیر قانونی باشد. علت اصلی شکایت از سایت اینترنتی را می توان کلاهبرداری و تخلف فروشگاه های آنلاین دانست. به همین دلیل توصیه می شود که خرید اینترنتی را با دقت بیشتری انجام دهید.

روش شکایت از سایت اینترنتی

در این بخش قصد داریم در مورد سه روش شکایت از سایت اینترنتی صحبت کنیم. در این خصوص اقدام از طریق سایت ای نماد، از طریق پلیس فتا و یا مراجع قضایی پیشنهاد می شوند. که هر کدام از این موارد را به صورت جداگانه شرح خواهیم داد.

شکایت از سایت اینترنتی از طریق ای نماد

یکی از روش های شکایت از سایت اینترنتی مراجعه به سایتی با عنوان «ای نماد» است. این سایت با آدرس اینترنتی enamad.ir قابل دسترس است. تمامی سایت هایی که قصد دارند فعالیت خود را به صورت قانونی انجام دهند باید دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند. در این صورت افراد مراجعه کننده متوجه می شوند که اطلاعات صاحب سایت در ای نماد درج شده است و امکان دسترسی به آن فراهم می باشد.

گاهی ممکن است یک سایت اینترنتی نسبت به جعل نماد اقدام کند. به همین دلیل باید قبل از خرید روی نماد کلیک کنید تا به یک صفحه هدایت شوید که در آن تمامی اطلاعات مربوط به صاحب امتیاز سایت درج شده است. اطلاعاتی مانند اسم، آدرس و … را می توانید از این طریق به دست آورید. برخی اوقات نیز نماد اعتماد سایت منقضی شده است که باید توسط دارنده سایت تمدید شود.

برای ثبت شکایت از طریق ای نماد ابتدا باید به این سایت مراجعه شود. در منوی مصرف کنندگان می توانید زیر منو های زیر را مشاهده کنید:

  • سامانه شکایت از کسب و کار
  • ثبت گزارش تخلف
  • فهرست دارندگان اینماد
  • فهرست اینماد های تعلیق شده
  • قوانین و مقررات

با توجه به این موارد امکان پیگیری شکایت از سایت اینترنتی با روش های مختلف وجود دارد. با توجه به نوع تخلف می توانید گزینه مناسب را انتخاب کنید.

شکایت از سایت اینترنتی از طریق پلیس فتا

یکی دیگر از روش های شکایت از سایت اینترنتی پیگیری از طریق پلیس فتا است. همانطور که می دانیم پلیس فتا در راستای پیگیری جرائم اینترنتی فعالیت می کند. به همین دلیل به منظور شکایت از سایت های اینترنتی نیز می توان از این طریق اقدام کرد.

برای ثبت شکایت در این شیوه نیز نیازی به مراجعه حضوری نیست. شما می توانید به سایت پلیس فتا با آدرس cyberpolice.ir مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت در بخش خدمات الکترونیکی می توانید روی گزینه «ثبت گزارشات مردمی» کلیک کنید. به منظور ثبت شکایت از این طریق باید در سایت ثبت نام شود. بعد از ارسال پیامک می توانید شکایت خود را ثبت کنید و در اولین فرصت شکایت شما توسط پلیس فتا بررسی می شود.

ثبت شکایت از سایت اینترنتی از طریق پلیس فتا یکی از شیوه های رایج در این زمینه است. مدت زمان رسیدگی به این شکایت با توجه به نوع تخلف تعیین می شود.

شکایت از سایت اینترنتی از طریق پلیس فتا

شکایت از سایت اینترنتی از طریق مراجع قضایی

شکایت از سایت اینترنتی از طریق مراجعه به مراجع قضایی امکان پذیر است. در این حالت مرجع رسیدگی به شکایت، دادگاه و دادسرا خواهد بود. گاهی از طریق سایت اینترنتی سرقت از حساب بانکی صورت گرفته است. به همین دلیل به منظور پیگیری آن باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه شود. در این خصوص باید شکواییه تنظیم شود و با توجه به نوع پرونده، متن نوشته شود.

تلفن شکایت از فروشگاه اینترنتی

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد به دنبال این هستند که از فروشگاه اینترنتی به دلایل مختلف شکایت کنند. به همین دلیل این افراد عبارت هایی مانند تلفن شکایت از فروشگاه اینترنتی را در اینترنت جستجو می کنند. باید گفت که در این خصوص سامانه یا شماره خاصی وجود ندارد. تنها راه های شکایت که به آن ها اشاره شد ای نماد، پلیس فتا یا مراجع قضایی هستند. از این رو باید یک روش را انتخاب و نسبت به ثبت شکایت اقدام کرد.

در صورتی که از طریق مراجع قضایی اقدام به ثبت شکایت کرده باشید، ممکن است زمان بیشتری برای رسیدگی به آن صرف شود. به همین دلیل از طریق مشورت با یک وکیل باتجربه در این راه می توان موفق تر عمل کرد. وکلا با مسائل حقوقی که در روند پرونده مطرح می شوند، آشنا هستند و به همین دلیل می توانند راه حل های بهتری برای آنها پیدا کنند. از این رو بسیاری از افراد برای شکایت از سایت اینترنتی، با وکیل با تجربه و حاذق مشورت می کنند.

کلام آخر

شکایت از سایت اینترنتی یا فروشگاه اینترنتی که به صورت آنلاین فعالیت می کند، ممکن است از طریق سایت ای نماد، پلیس فتا یا مراجع قضایی پیگیری شود. با توجه به نوع تخلف باید روش مناسب برای شکایت را انتخاب کنیم. در صورتی که مبلغ کلاهبرداری اینترنتی بالا باشد بهتر است از طریق مراجع قضایی پرونده پیگیری شود. در این راستا وکیل می تواند در جلسات دادگاه حاضر شود و از حق شما دفاع کند.

برای مبالغ کم نیز امکان شکایت از این طریق وجود دارد. سایت ای نماد اولین گزینه برای طرح دعوی می باشد و ثبت شکایت در آن نیز چندان پیچیده نیست. به همین دلیل افرادی که به دلیل خرید اینترنتی یا کلاهبرداری اینترنتی از یک سایت شکایت دارند می توانند از طریق ای نماد اقدام کنند. فراموش نکنید که تنها داشتن نماد الکترونیکی نمی تواند ثابت کند که یک سایت معتبر است یا نه. به همین دلیل در این خصوص و یا نقل و انتقالات پول به روش آنلاین باید دقت و توجه بیشتری شود.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا