دانستنی های حقوقی

چگونه از گارانتی شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از گارانتی لوازم خانگی، موبایل، خودرو و … از طریق روش های مختلفی قابل انجام می باشد. در این رابطه مواردی از قبیل سامانه شکایت گارانتی، شکایت از گارانتی موبایل، شکایت از گارانتی لوازم خانگی، نحوه شکایت از خدمات پس از فروش خودرو، سامانه جامع گارانتی نحوه شکایت از گارانتی ایران خودرو مطرح می شوند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در خصوص گارانتی محصولات و روش های شکایت از آن مطالبی را ذکر کنیم.

متاسفانه در کشور ما وضعیت گارانتی محصولات چندان مناسب نیست. به همین علت این موضوع در هنگام خرید محصول یا دریافت خدمات برای مشتریان بسیار اهمیت دارد. تولیدکنندگان کالا و محصولات با ارائه گارانتی سعی در جلب رضایت مشتریان دارند. از این طریق فروش یک محصول نیز بیشتر می شود؛ چراکه مشتریان محصولات دارای گارانتی را بیشتر خریداری می کنند.

محصولاتی مانند موبایل، لوازم خانگی و خودرو دارای باید دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشند. هزینه بسیار زیادی برای خرید این محصولات پرداخت می شود و به همین دلیل مشتری تمایل دارد که بهترین خدمات پس از فروش را دریافت کند. در صورتی که شما نیز با چنین مورد مواجه هستید، می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری کرج در این خصوص مشورت کنید. مسلما وکلا در این خصوص تجربیات و تخصص دارند و می توانند در مدت زمان کوتاهی روند چنین پرونده هایی را طی کنند.

سامانه شکایت گارانتی

شکایت از گارانتی محصولات به شیوه های مختلفی صورت می گیرد. یکی از این روش ها مراجعه به سامانه شکایت گارانتی است. حتما با این مورد تا به حال مواجه شده اید که بعد از خریداری یک محصول برای دریافت خدمات پس از فروش آن دچار مشکل شده اید. ممکن است گارانتی تقلبی باشد و یا شرکت ارائه دهنده گارانتی به تعهدات خود عمل نکند. در هر صورت باید در این خصوص اقدام لازم صورت بگیرد. بدین منظور می توان از طریق سایت tazirat.gov.ir که مربوط به اداره کل تعزیرات حکومتی است، شکایت خود را مطرح کرد.

باید به این موضوع دقت شود که شکایت از گارانتی تقلبی با توجه به نوع محصول متفاوت است. به عنوان مثال برای گارانتی مربوط به اپراتورهای اینترنت، تلفن همراه و … باید از طریق سامانه 195 اقدام شود. امکان ثبت شکایت از طریق آدرس اینترنتی این سامانه وجود دارد. در صورت عدم پاسخ مناسب از این طریق امکان طرح شکایت از طریق سامانه 124 نیز وجود دارد که در این راستا اقدامات لازم صورت می گیرد.

برخی از محصولات تولید داخل هستند و پیگیری گارانتی آن ها راحت تر می باشد. برخی دیگر از محصولات تولید خارج از کشور هستند و یک نمایندگی مسئولیت گارانتی آن ها به عهده می گیرد. در این صورت روش پیگیری مشابه محصولات داخلی است و باید اقدامات لازم در این رابطه صورت بگیرد.

سامانه شکایت گارانتی

شکایت از خدمات پس از فروش لوازم خانگی

همانطور که می دانید یکی از ملزومات یک خانه داشتن لوازم خانگی است. تمامی خانواده ها گذرشان به فروشگاه های لوازم خانگی می افتد. به همین دلیل باید با مواردی مانند گارانتی و خدمات پس از فروش هم آشنا باشند. در این رابطه باید گفت که شکایت از گارانتی یا خدمات پس از فروش فرقی ندارد که برای لوازم خانگی باشد و یا برای هر کالای دیگر! روش های ثبت شکایت در این خصوص مشابه هستند و نمی توان گفت که در این رابطه تفاوتی وجود دارد.

اداره اصناف، اتحادیه، سازمان تعزیرات حکومتی، سامانه های شکایت از گارانتی و … در این خصوص به شکایت مشتریان رسیدگی می کنند. شکایت از خدمات پس از فروش لوازم خانگی نیز می تواند در خصوص کالاهای مختلف باشد. یخچال، تلویزیون، لباسشویی، ماشین ظرفشویی و … از این دست کالاها هستند. در صورتی که جنس کالای فروخته شده خوب باشد، چندان نیازی به استفاده از خدمات پس از فروش وجود ندارد. از این رو باید دقت شود که کالای باکیفیت ایرانی یا خارجی تهیه شود.

یکی از مشکلات کالاهای خارجی عدم پیدا شدن قطعات می باشد که این مورد موجب سخت تر شدن ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی شده است. امروزه برای لوازم خانگی به دلیل کارکرد بالای آن ها، گارانتی هایی در نظر گرفته می شود که بر اساس آن نیز خدمات پس از فروش ارائه می شود. ممکن است گارانتی 6 ماه تا چندین سال در نظر گرفته شود. این مورد بستگی به نوع لوازم خانگی و محصول مورد نظر دارد.

سامانه جامع گارانتی

به منظور شکایت از گارانتی محصولات باید به این موضوع نیز اشاره شود که محصولاتی که خریداری می شوند باید استعلام شوند. با استعلام شناسه رهگیری هر محصول که روی آن مندرج شده است می تواند از اصالت گارانتی مطلع شد. در این خصوص می توان این مورد را متوجه شد که تعهدات شرکت گارانتی چیست و کالای مجاز یا غیر مجاز است. از این طریق از خرید کالای قاچاق نیز جلوگیری می شود. بدین منظور یک سامانه جامع گارانتی طراحی شده است که می توان از طریق آن نسبت به استعلام اصالت گارانتی کالا اقدام کرد.

این سامانه به آدرس اینترنتی irangs.ir قابل دسترسی برای تمامی افراد است. با ورود به سایت این امکان وجود دارد که بتوانید از طریق درج شناسه 13 رقمی کالا، گارانتی آن را استعلام بگیرد و از اصالت کالا قبل از خرید مطمئن شوید.با این روش از خرید محصول با گارانتی تقلبی نیز جلوگیری می شود. بدیهی است که داشتن گارانتی می تواند کیفیت محصول را تضمین کند. ضمانت کالا از این طریق این اطمینان را به مشتری می دهد که کالای خریداری شده اصل است و دارای کیفیت بالایی می باشد.

شکایت از گارانتی موبایل

یکی از محصولاتی که اصل بودن آن بسیار اهمیت دارد، گوشی موبایل است. با توجه به اینکه امروزه بیشتر موبایل های موجود در بازار کشور خارجی هستند، این مورد اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. در ادامه بحث شکایت از گارانتی باید به این مورد نیز بپردازیم. شکایت از گارانتی موبایل اغلب به دلیل فیک و تقلبی بودن آن است. در این صورت شکایت باید از فروشنده موبایل صورت بگیرد؛ چراکه وی گوشی تقلبی را به فروش رسانده است. این مورد را نیز می توان از طریق مراجع قضایی نیز دنبال کرد.

شکایت از گارانتی موبایل

شکایت از خدمات پس از فروش خودرو

در کشور ما شرکت های خودروسازی مختلفی وجود دارند که اغلب محصولات مونتاژی بی کیفیتی را به مشتریان ارائه می دهند. در این راستا بحث شکایت از خدمات پس از فروش خودرو مطرح می شود. خدمات پس از فروش خودرو اغلب مناسب نیست و مشتریان همواره در این خصوص شکایاتی را مطرح می کنند. به دلیل هزینه بالای خرید خودرو، باید گفت که این مورد ممکن در مراحل مختلف از طریق مراجع قضایی نیز دنبال شود. شکایت از گارانتی با داشتن وکیل ساده تر است و روند تندتری را طی خواهد کرد. به همین دلیل در این خصوص اغلب با وکلا مشورت می شود.

کلام آخر

ما در این مطلب در خصوص شکایت از گارانتی مطالبی را ذکر کردیم. باید گفت که لوازم خانگی، موبایل، خودرو و سایر محصولات باید دارای گارانتی، ضمانت و خدمات پس از فروش باشند. در این صورت کیفیت این کالاها تضمین خواهد شد و مشتری با خیال راحتی نسبت به خرید آن ها اقدام می کند. هر صنفی که نسبت به فروش محصول و خدماتی اقدام می کند دارای اتحادیه مربوط به اصناف است. اولین اقدام باید از طریق صورت بگیرد. این امکان وجود دارد که در مراحل دیگر از طریق سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت از مصرف کننده و … نیز شکایت پیگیری شود.

شکایت از گارانتی و خدمات پس از فروش می تواند از طریق مراجع قضایی نیز دنبال شود. بدین منظور داشتن یک وکیل با تجربه می تواند روند پیگیری شکایت را کوتاه تر کند. در نتیجه شما به عنوان مشتری می توانید زودتر به نتیجه برسید. برخی از کالا و محصولات مانند خودرو در صورت عدم خدمات پس از فروش و گارانتی مورد شکایت از طریق مراجع قضایی قرار می گیرند. درنتیجه این امکان فراهم می شود که مشتری از طریق مشورت با وکیل زودتر به نتیجه دلخواه دست پیدا‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا