دانستنی های حقوقی

چگونه از برنامه بازار شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از برنامه بازار ممکن است به دلایل مختلف باشد که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد. در این خصوص ممکن مواردی مانند پیگیری خرید از کافه بازار، علت باز نشدن برنامه بازار و شکایت از اپلیکیشن بازار در این خصوص مطرح می شوند.

همانطور که می دانید برنامه بازار اپلیکیشن ها یا برنامه های مختلفی را ارائه می دهد. در واقع این پلتفرم به منظور جمع آوری برنامه های اندروید طراحی و ارائه شده است. به همین دلیل می توانید با مراجعه به آن هر برنامه ای با محتوای دلخواه را جستجو کنید. نمونه خارجی این برنامه گوگل استور است که برای برنامه های خارجی بر پایه اندروید طراحی شده است. با توجه به اینکه هر برنامه توسط افراد مختلف طراحی و ارائه می شود ممکن است نواقص و مشکلاتی داشته باشد که زمینه ساز شکایت از برنامه بازار شوند.

در صورتی که به هر دلیل با این برنامه به مشکل برخورد کرده اید می توانید با بهترین وکیل در غرب تهران مشورت کنید. ما در وکیل از ما در تلاش هستیم که لیستی از وکلا را به شما معرفی کنیم که از طریق مشورت با آنها بتوانید مشکلات خود را حل کنید.

برنامه بازار چیست و چه خدماتی ارائه می دهد؟

کافه بازار یا برنامه بازار یکی از پلتفرم های ارائه اپلیکیشن های اندروید روز ایرانی و خارجی است. این برنامه در سال 1389 راه اندازی شد و در چند سال گذشته در حدود 40 میلیون کاربر این برنامه را دانلود کرده اند. سایت بازار در حدود  25 هزار برنامه خارجی و ایرانی را برای دانلود رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است. این اپلیکیشن ها در حوزهای مختلفی مانند بازی، پیامرسان، شبکه اجتماعی و … طراحی و ارائه شده اند.

خدمات اپلیکیشن های بازار تنها به صورت رایگان ارائه نمی شود و در بیشتر آنها امکان پرداخت درون برنامه ای وجود دارد. در نتیجه 97 درصد بازار فروش برنامه های اندرویدی در اختیار این سایت قرار دارد. سرویس دیوار نیز توسط این پلتفرم اداره می شود.

برنامه های محبوب و کاربردی مانند اسنپ، تپسی، شرایت و … در این فضا همراه با بروزرسانی ارائه می شوند. به جرات می توان گفت که مشابه این اپ در کشور وجود ندارد و در این زمینه پیشتاز می باشد. با وجود این امکانات ممکن است مشکلاتی در خصوص استفاده کاربران ایجاد شود که نیاز به شکایت از برنامه بازار داشته باشد.

انواع جرایم در برنامه بازار چه هستند؟

همانطور که در بالا ذکر شد برخی از برنامه ها دارای امکان پرداخت درون برنامه ای هستند. بسیاری از فروشگاه های معروف مانند دیجی کالا نیز در این پلتفرم در حال فعالیت هستند. علاوه بر فروشگاه های معروف، فروشگاه هایی که چندان مشهور نیستند نیز دارای اپلیکیشن اندروید هستند و در این فضا فعالیت می کنند. مشکلات و جرائم عمده ای که ممکن است به وقوع بپیوندند شامل موارد زیر می باشند:

 • عدم امکان دانلود برنامه از بازار بعد از پرداخت وجه: یکی از بیشترین شکایاتی که از برنامه بازار می شود این است که کاربر بعد از پرداخت وجه نتوانسته است برنامه مورد نظر را دانلود کند. گاهی نیز ممکن است خدمات خریداری شده برای وی فعال نشده باشد.
 • عدم تطابق برنامه دانلود شده با برنامه ای که درخواست شده: ممکن است شخصی برای دانلود و خریداری یک برنامه پول پرداخت کند اما بعد از دانلود، یک برنامه دیگر به وی تحویل داده شود. در این حالت پول به حساب بازار واریز شده است اما اپلیکیشن دریافت شده مغایرت داشته است.
 • وجود نقص در برنامه خریداری شده از بازار: در این صورت نیز بعد از دانلود برنامه، فرد متوجه می شود که برنامه دارای نقص است. در این صورت معمولا امکان مسترد نمودن وجه وجود دارد و بعد از مدتی وجه پرداخت شده برای وی واریز می شود.
 • امکان ورود به حریم شخصی افراد از طریق بازار: نرم افزارهایی که در بازار قرار دارند ممکن است حاوی لینک های مخرب باشند که با کلیک روی آنها، موجب دسترسی به اطلاعات شخصی شوند.

هر کدام از موارد ذکر شده ممکن است موجب شوند که فرد قصد شکایت از برنامه بازار را داشته باشد. راه های مختلفی برای شکایت از برنامه ها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

انواع جرایم در برنامه بازار چه هستند؟

روش شکایت از برنامه بازار

به منظور شکایت از برنامه بازار باید با روش ها و مراحل آن آشنا باشیم. برنامه بازار بر بستر اینترنت ارائه می شود و طبیعتا تخلف در آن نیز در دسته بندی جرائم رایانه ای قرار دارد. بدین منظور پلیس فتا شاید اولین گزینه برای طرح شکایت از یک اپلیکیشن باشد. ممکن است در یکی از برنامه های بازار از محتوای نامناسب استفاده شود.

برخی از برنامه های بازار دارای پرداخت درون برنامه ای هستند. به این معنی که در ازای دریافت خدمات، باید پول پرداخت شود. ممکن است محتوای ارائه شده ارزش چندانی نداشته باشد و در ازای آن مبلغ زیادی دریافت شود. در نتیجه در این خصوص نیز امکان طرح شکایت وجود دارد. بازار علاوه بر اپلیکیشن دارای سایت نیز می باشد. سایت های معتبر همگی دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند و از این طریق می توان از آنها شکایت کرد. در اینجا به روش های شکایت از برنامه بازار اشاره خواهیم کرد.

 • از طریق صفحه برنامه های بازار با کلیک روی سه نقطه بالای صفحه سمت چپ و انتخاب شکایت از برنامه
 • شکایت از طریق اینماد
 • از طریق طرح شکایت به پلیس فتا و ورود به سامانه آن
 • پیگیری از طریق دادسرای جرایم رایانه ای

شکایت از بازار از طریق اینماد

همانطور که می دانید سایت های معتبر دارای نماد اعتماد الکترونیکی با عنوان اینماد هستند. به منظور شکایت از سایت هایی که تخلف انجام می دهند می توانید به آدرس enamad.ir مراجعه کنید. در این صورت بخشی برای ثبت شکایات مردمی وجود دارد که می توانید از طریق آن شکایت خود را ثبت کنید. در مدت زمان کوتاهی امکان رسیدگی به شکایت وجود دارد و نتیجه از طریق پیامک به شما گفته‌خواهد شد. با این شیوه نیاز به شکایت حقوقی از طریق دادگاه و دادسرا نیست.

شکایت از برنامه بازار از طریق پلیس فتا

به دلیل فعالیت برنامه بازار و سایت آن به صورت اینترنتی، یکی از مراجع رسیدگی به شکایت از آن پلیس فتا می باشد. پلیس فتا به جرائم رایانه ای رسیدگی می کند و شما می توانید از طریق مراجعه به سایت با آدرس cyberpolice.ir شکایت خود را ثبت کنید. قبل از طرح شکایت باید در سایت عضو شوید تا بتوانید شکایت خود را ثبت کنید. بدین منظور باید شماره تلفن خود را درج کنید تا کد تایید برای شما پیامک شود.

بعد از ثبت شکایت کد رهگیری برای شما صادر می شود که با استفاده از آن می توانید شکایت خود را پیگیری کنید. اقدام از این طریق روند کوتاه تری نسبت به اقدام از طریق مراجع قضایی دارد.

بهترین راه شکایت از برنامه بازار چیست؟

شما می توانید به منظور ثبت شکایت از برنامه بازار از روش های مختلفی مانند کیفری، پلیس فتا، اینماد و یا از طریق برنامه بازار اقدام کنید. با توجه به نوع تخلف باید روش مناسب انتخاب شود. هر کدام از شیوه ها می توانند با توجه به نوع شکایت انتخاب مناسبی باشند و با انتخاب آنها به شکایت فرد شاکی رسیدگی می شود.

برخی از افراد ترجیح می دهند که در این راستا مشاوره حقوقی دریافت کنند تا بهترین شیوه برای شکایت را انتخاب کنند. در این خصوص وکلای باتجربه می توانند به فرد زیان‌دیده کمک بسیار زیادی کنند. به همین دلیل توصیه می شود ابتدا موضوع شکواییه را مطرح کنید و بعد از آن روش شکایت را انتخاب کنید.

بهترین راه شکایت از برنامه بازار چیست؟

آیا تمام تخلفات سایت بازار را می توان به شیوه قضایی پیگیری کرد؟

باید گفت که به منظور شکایت از برنامه بازار ابتدا باید نوع تخلف بررسی شود. برای برخی از تخلفات نمی توان سوء نیتی متصور شد. به همین دلیل امکان پیگیری آنها از طریق پلیس فتا یا مراجع قضایی مانند دادسرای جرایم رایانه ای وجود ندارد. این تخلفات شامل موارد زیر می باشد:

 • عدم امکان دانلود برنامه بعد از واریز وجه
 • عدم مطابقت خدمات با مورد خریداری شده
 • وجود ایراد در بازی یا برنامه به صورت جزئی

این نوع موارد بسیار رایج هستند و نیاز به پیگیری قضایی ندارند. شما می توانید از طریق مراجعه به بخش شکایات و یا راه های ارتباطی اپلیکیشن بازار موضوع را پیگیری کنید. در این صورت می توانید زودتر به نتیجه برسید. شما در این سایت ها تنها می توانید تخلفات را گزارش دهید و یا موضوع را در بخش شکایات سایت درج کنید.

کلام آخر

همانطور که در مقاله ذکر شد برنامه بازار یا سایت بازار خدماتی را در راستای ارائه اپلیکیشن ها ایرانی و بین المللی ارائه می کند. امکان بروز رسانی و خرید برنامه، خدمات و محصولات از این طریق امکان پذیر است. با توجه به ساختار برنامه ها و سایت هایی که بر بستر اینترنت هستند، امکان تخلفات جزئی وجود دارد.

اغلب تخلفات جزئی هستند و از طریق مکالمه و ثبت شکایت از برنامه حل می شوند؛ اما برخی از مشکلات باید از طریق قضایی حل شوند و به همین دلیل باید برای این کار به دادسرای جرائم رایانه ای یا پلیس فتا مراجعه شود. به منظور شکایت از برنامه بازار می توانید با یک وکیل با تجربه نیز مشورت کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا