دانستنی های حقوقی

چگونه از خدمات کامپیوتری شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از خدمات کامپیوتری یا صنف رایانه یکی از انواع شکایت است که از طریق مراجعه به مراجع صالح قابل پیگیری می باشد. در این خصوص مواردی مانند شماره صنف کافی نت و خدمات کامپیوتری، شکایت از اتحادیه خدمات کامپیوتری و سامانه شکایت از متخلفان صنف رایانه مطرح می شوند.

یکی از بازارهای داغ در کشور، کامپیوتر و خدمات کامپیوتری است. افراد زیادی در حوزه خدمات کامپیوتری در حال فعالیت هستند. مسلما بر صنف رایانه، اتحادیه نظارت کامل دارد. در این خصوص ممکن است برخی از این مراکز در راستای سوء استفاده از مشتریان، تخلفاتی را انجام دهند. کلاهبرداری در صنف خدمات کامپیوتری به گونه ای است که اغلب افراد تمایلی به طرح شکایت در این خصوص ندارند. به همین دلیل افراد متخلف در این حوزه به تخلفات خود ادامه می دهند و زمینه برای کلاهبرداری از این طریق افزایش پیدا می کند.

در صورتی که شما نیز با چنین پرونده ای روبرو هستید می توانید با بهترین وکیل کلاهبرداری در تهران مشورت کنید. با داشتن وکیل می توانید تمامی مراحل حقوقی شکایت را به سادگی طی کنید و در این راه پیروز شوید. ما در سایت وکیل از ما نیز سعی می کنیم که بهترین وکلا را در خصوص جرائم این چنینی به شما معرفی کنیم.

دلایل شکایت از خدمات کامپیوتری چیست؟

شکایت از خدمات کامپیوتری و صنف رایانه به دلایل مختلفی انجام می شود. گرانفروشی، تخلفاتی مانند تقلب و یا فریب دادن مشتری از دیگر دلایل ثبت شکایت از صنف رایانه هستند. در خدمات کامیپوتری خدماتی ارائه می شود که مرتبط به کامپیوتر و اینترنت است. این خدمات تقریبا مشابه با کافی نت هستند و به همین دلیل مراجع مشترکی برای رسیدگی تخلفات این اصناف وجود دارد. ما در این مقاله به برخی از دلایل شکایت از خدمات کامپیوتری اشاره خواهیم کرد.

دلایل شکایت از خدمات کامپیوتری چیست؟

گرانفروشی خدمات کامپیوتری

یکی از دلایل اصلی در طرح شکایت از خدمات کامپیوتری، گرانفروشی است! در ارائه خدمات و یا فروش یک قطعه کامپیوتری این امکان وجود دارد که فروشنده گرانفروشی کند. قطعات مختلف کامپیوتری دارای قیمت مشخصی از طرف اتحادیه هستند که گاهی اوقات این قیمت ها از طرف خدمات کامپیوتری بیشتر در نظر گرفته می شوند.

عدم صدور فاکتور برای مشتری

فروشندگانی که با عنوان خدمات کامپیوتری فعالیت می کنند و این امکان را دارند که تجهیزات کامپیوتری را به فروش برسانند، ممکن است در هنگام ارائه خدمات فاکتور صادر نکنند! این کار می تواند زمینه را برای شکایت از این صنف فراهم کند.

عدم صدور فاکتور قانونی می تواند موجب اختلاف بین فروشنده و مشتری شود. گاهی نیز فروشنده بر اساس الگوی مورد نظر خود فاکتور صادر می کند که این مورد نیز بر طبق الگو قانونی نمی باشد. در این حالت حتی در صورت شکایت از خدمات کامپیوتری نیز مصرف کننده به سختی می تواند حقانیت خود را اثبات کند.

بی دقتی خریدار و دریافت کننده خدمات کامپیوتری

ناآگاهی و بی دقتی خریدار و کسانی که خدمات از صنف رایانه دریافت می کنند گاهی زمینه را برای طرح شکایت فراهم می کند. در صورتی که مراجعه کننده به خدمات کامپیوتری اطلاعات کمی در خصوص کامپیوتر داشته باشد این زمینه را فراهم می کند که فروشنده و شخص ارائه دهنده خدمات از این دانش پایین مشتری سوء استفاده کند. همین امر موجب می شود که امکان شکایت از خدمات کامپیوتری فراهم شود.

مراحل شکایت از صنف رایانه

به منظور شکایت از خدمات کامپیوتری باید مراحل مختلفی طی شوند. شکایت از صنف رایانه در مرحله اول باید از طریق مراجعه به مرجع صالح باشد. به عنوان مصرف کننده می تواند با مراجعه به سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده شکایت خود را در این خصوص مطرح کند. فرقی ندارد که فرد حقیقی یا حقوقی باشد. وی می تواند با مراجعه به این انجمن حقوق ضایع شده خود را دنبال و پیگیری نماید.

مراحل شکایت از صنف رایانه

می توانید در این خصوص با مشورت با وکیل، روند شکایت از خدمات کامپیوتری را پیگیری کنید. در این حالت امکان رسیدن به نتیجه بهتر نیز وجود دارد. در قدم دوم بعد از طرح شکایت، نوبت به بررسی آن می رسد. انجمن حمایت از مصرف کننده ترجیح می دهد که سازش بین دو طرف شکل بگیرد. از زمان طرح شکایت تا 15 روز مهلت وجود دارد که به شکایت رسیدگی شود.

قدم سوم مربوط به ارجاع شکواییه به مراجع ذی ربط است. اگر طرفین با هم سازش نکنند و بین آنها اختلاف وجود داشته باشد پرونده به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع داده می شود.

راه شکایت از صنف رایانه

همانطور که ذکر شد روش های مختلفی برای شکایت از خدمات کامپیوتری و صنف رایانه وجود دارد. با توجه به انتخاب شاکی باید یک روش برای طرح شکایت انتخاب شود. باید به این نکته توجه شود که مسیر راه های شکایت از صنف رایانه مشابه نیست! بدیهی است که مشورت با وکیل در این مسیر می تواند بهتر از سایر شیوه ها باشد.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص شکایت از خدمات کامپیوتری به دلایل مختلف صحبت شد. باید گفت که در چنین پرونده هایی ممکن است به دلایلی مانند گرانفروشی فرد تصمیم بگیرد که از خدمات کامپیوتری و صنف رایانه شکایت کند. فرد در این صورت می تواند از طریق مراجعی مانند انجمن حمایت از مصرف کننده، اتحادیه، سازمان تعزیرات حکومتی و … شکایت خود را مطرح کند.

گاهی نیز با داشتن وکیل روند پرونده طی می شود و نیازی به مراجعه به مراجع ذکرشده نیست. در این شیوه امکان پیروزی در پرونده بیشتر از موارد ذکرشده می باشد و بهتر است این شیوه برای طرح شکواییه انتخاب شود تا شکایت زودتر به نتیجه برسد.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا