دانستنی های حقوقی

چگونه از آرایشگاه زنانه شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

 شکایت از آرایشگاه زنانه با شیوه های مختلفی قابل انجام است. در این خصوص اغلب مواردی مانند تلفن شکایت از آرایشگاه، شکایت از آرایشگر برای سوزاندن مو، تعزیرات آرایشگاه زنانه و شکایت از آرایشگاه بدون تابلو ممکن است مطرح شوند. به همین دلیل باید راهکارهایی برای ثبت شکایت در این رابطه را بدانیم؛ بنابراین با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

امروزه تبلیغات زیادی در خصوص آرایشگاه های زنانه در فضای مجازی می شود. از این رو افراد مختلف تصمیم می گیرند که از این خدمات استفاده کنند. با افزایش تقاضا برای این خدمات، امکان بروز تخلف نیز بیشتر می شود. برخی از تبلیغات تنها جنبه ظاهری دارند و در واقعیت شاهد کیفیت بالای خدمات آرایشگری نیستیم. به همین دلیل مراجعه کنندگان به سالن های زیبایی تصمیم می گیرند که از این مراکز شکایت کنند.

اگر شما نیز قصد دارید که از آرایشگاه زنان شکایت کنید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کنید. وکلا می توانند در این خصوص شما را راهنمایی کنند. ما نیز در سایت وکیل از ما سعی داریم بهترین وکلا را به شما معرفی کنیم. مسلما  طی کردن مراحل شکایت با داشتن وکیل می تواند موجب کسب نتیجه بهتری شود.

باید گفت که بسیاری از آرایشگرها در کار خود تخصص و تجربه کافی را دارند. همچنین در دریافت دستمزد انصاف را رعایت می کنند. رعایت اصول و موازین بهداشتی نیز از اصول کار بسیاری از این افراد است. برخی نیز تخلفاتی را در این خصوص انجام می دهند که می توان بر علیه آن شکواییه تنظیم کرد.

تخلفات آرایشگاه زنانه کدامند؟

در خصوص شکایت از آرایشگاه زنانه باید به این مورد اشاره شود که تخلفاتی مختلفی در این رابطه وجود دارند. تخلفات بهداشتی و صنفی دو دسته مهم از این تخلفات هستند که می توان در خصوص آنها نسبت به تنظیم شکواییه اقدام کرد.

  • تخلفات صنفی آرایشگاه: تخلفات صنفی آرایشگاه عبارتند از دریافت مبالغ زیادتر از تعرفه، عدم نصب تابلو قیمت در آرایشگاه، خدمات بی کیفیت و تبلیغات خلاف واقع.
  • تخلفات بهداشتی: آرایشگاه های زنانه ممکن است در خصوص مسائل بهداشتی نیز تخلفاتی را انجام دهند که قابل پیگیری می باشند. مثلا انجام اموری مانند تزریق ژل، بوتاکس و … می توانند در این دسته بندی قرار بگیرند.

به منظور رسیدگی به شکایت علیه تخلفات صنفی آرایشگاه، اتحادیه اصناف می تواند مرجع مناسبی باشد؛ بنابراین باید متن شکواییه را تنظیم کرد و به این مراکز ارائه داد.

تخلفات آرایشگاه زنانه کدامند؟

انواع جرم آرایشگاه زنانه

همانطور که گفته شد تخلفات صنفی و بهداشتی ممکن است در آرایشگاه ها اتفاق بیفتند. در خصوص شکایت از آرایشگاه زنانه نیز باید به این موضوع بپردازیم که احتمال دارد برخی از این تخلفات جرم محسوب شوند. در نتیجه برای آن ها در قانون مجازات هایی تعیین شده باشد. با توجه به این موضوع می توان این جرم ها را از طریق مراجعه به مراجع قضایی پیگیری کرد. در واقع این تخلفات هم صنفی هستند و هم جرم محسوب می شوند.

همانطور که ذکر شد امروزه بیشتر آرایشگاه ها در فضای مجازی نیز فعال هستند. یکی از جرم ها می تواند انتشار تصاویر مشتری در فضای مجازی بدون رضایت وی باشد. این جرم می تواند در دادسرای جرائم رایانه ای بر اساس قوانین مجازات اسلامی قابل پیگیری باشد. باید به این نکته اشاره کرد در صورت رضایت مشتریان انتشار تصاویر آنها جرم نیست. همچنین این امکان وجود دارد که یک آلبوم از آنها تهیه و در آرایشگاه به مشتریان به عنوان نمونه کار ارائه شود.

یکی دیگر از جرم ها ترزیق ژل و بوتاکس در محیط آرایشگاه می باشد که بر اساس قانون قابل پیگیری است. این کار مداخله غیر مجاز در پزشکی به شمار می رود و از جمله تخلفات غیر بهداشتی در آرایشگاه است.

به منظور انجام خدماتی مانند سولاریوم، تزریق ژل، لیزر و … باید با مجوز پزشکی انجام شوند. مشکلاتی که در این خصوص پیش می آیند شامل عفونت، سوختگی پوست و آسیب به چشم هستند. شاکی می تواند با ثبت شکایت موجب شود که واحد صنفی پلمپ شود که این اقدام از طریق دادسرای جرائم پزشکی قابل پیگیری می باشد.

گزارش آرایشگاه های فاقد مجوز

به منظور شکایت از آرایشگاه زنانه یک سایت اینترنتی وجود دارد که شما می توانید با مراجعه به آن شکایت خود را پیگیری کنید. این سایت با نام اتحادیه آرایشگران زنان تهران و از طریق آدرس eazt.net قابل دسترسی است. اگر یک واحد صنفی مجوز ندارد می توانید در تهران از این طریق گزارش خود را ثبت کنید. علاوه بر امکان ثبت گزارش به صورت اینترنتی می توانید با شماره تلفن ٧٧۶۴٩٠١٩ نیز در تماس باشید.

برای گزارش واحد های بدون مجوز در شهرستان ها نیز باید به اتحادیه صنفی مورد نظر مراجعه کنید. ممکن است اتحادیه در شهرستان ها نیز مانند تهران دارای سایت اینترنتی باشد.

بازرسان صنف آرایشگر چه وظایفی دارند؟

مسلما واحد های صنفی باید به صورت مستمر در راستای بازرسی از اصناف مختلف پیگیری های لازم را انجام دهند. به همین دلیل بازرسان صنف آرایشگران نیز باید در خصوص گزارش و ثبت تخلف فعال باشند. در واقع علاوه بر امکان ثبت شکایت از آرایشگاه زنانه که برای عموم مردم وجود دارد، بازرسان نیز باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

بازرسی دوره ای یکی از وظایف اصلی بازرسان صنف آرایشگران زنانه محسوب می شود. بعد از مشاهده تخلف این امکان وجود دارد که گزارش از طریق سازمان تعزیرات حکومتی دنبال شود تا اقدامات لازم صورت بگیرد.

مجازات تخلفات آرایشگاه زنانه در قانون

همانطور که ذکر شد برخی از اموری که در یک آرایشگاه زنانه ممکن است رخ دهند، جرم هستند. به همین دلیل برای آنها مجازات هایی در قانون تعیین شده است. مجازات هایی مانند باطل کردن پروانه صنفی، پرداخت جزای نقدی، تعطیلی موقت آرایشگاه و نصب بنر تخلف صنفی برای این صنف در نظر گرفته شده است.اغلب به دلیل دخالت آرایشگاه زنانه به صورت غیر مجاز در امور پزشکی نیز با دستور قضایی از بازپرس جرائم پزشکی، آرایشگاه پلمپ می شود.

مجازات تخلفات آرایشگاه زنانه در قانون

روش جبران خسارت شاکی توسط آرایشگاه به چه صورت است؟

با ثبت شکایت از آرایشگاه زنانه امکان اثبات جرم و تعیین مجازات برای این واحد صنفی وجود دارد. بعد از آن آرایشگاه زنانه باید بر اساس قانون خسارت را جبران کند. گاهی بدون توجه به تعرفه، مبالغ بسیار زیادی از مشتریان دریافت می شود. این مورد با عنوان گران فروشی در قانون قابل پیگیری است. به همین دلیل می توانید با مراجعه به سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان شکایت خود را ثبت و خسارت دریافت کنید.

در صورت مداخله غیر مجاز در امور پزشکی از طریق آرایشگاه زنانه، خسارت جسمی و مالی باید پرداخت شود. این مورد حتما باید از طریق دادسرای جرایم پزشکی پیگیری شود. به منظور اثبات مسئله باید پرونده از طریق ارجاع به پزشکی قانونی دنبال شود. در این صورت قرار جلب توسط دادسرا انجام می شود و پرونده به دادگاه انقلاب اسلامی ارجاع داده خواهدشد. در صورت  صدور حکم قطعی در این خصوص، دایره اجرای احکام باید مبلغ خسارت و دیه را تعیین کند.

نکات مهم در خصوص مراجعه به آرایشگاه زنانه

با توجه به اینکه در حال حاضر در فضای مجازی تبلیغات گسترده ای برای صنف آرایشگری را شاهد هستیم، بهتر است در خصوص انتخاب مرکز زیبایی و آرایشی دقت بیشتری داشته باشیم. با این کار از بروز مشکلات جلوگیری خواهیم کرد و در نتیجه نیاز به ثبت شکایت کمتر می شود.

شما می توانید از طریق سامانه نظارت بر سازمان های صنفی کشوری با آدرس iranianasnaf.ir، نسبت به استعلام آرایشگاه زنانه اقدام کنید. در صورتی که واحد صنفی مورد نظر تحت نظارت و رسمی باشد، می توانید با خیال راحت تری به آن مراجعه کنید.

سایت اتحادیه آرایشگران شهر مورد نظر نیز می تواند مرجع مناسبی برای ارائه تعرفه مجاز آرایشگاه ها باشد. به همین دلیل می توانید قبل از دریافت خدمات، به این سایت ها نیز مراجعه کنید تا از تعرفه مجاز مطلع شوید.

وکیل شکایت از آرایشگاه زنانه

گاهی موضوع شکایت چندان اهمیت ندارد و به همین دلیل نیازی به داشتن وکیل نیست! در خصوص تخلفات آرایشگاه زنانه باید با توجه به نوع تخلف با وکیل مشورت کنید. اغلب برای پیگیری جرائم پزشکی این صنف باید از طریق وکیل مراحل قانونی را پیگیری کنید؛ چراکه طی کردن مراحل قانونی شکایت از آرایشگاه زنانه از این طریق امری تخصصی است و نیازمند دانش فنی بالا می باشد.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص شکایت از آرایشگاه زنانه صحبت کردیم. باید گفت که با توجه به نوع تخلف، باید مراحل مختلفی برای پیگیری شکایت طی شوند. امکان طرح شکایت در این خصوص از طریق اتحادیه آرایشگران نیز وجود دارد. در صورتی که تخلف دخالت در امور پزشکی باشد، پرونده باید از طریق مراجعه به مراجع قضایی پیگیری شود. در این راستا داشتن وکیل باتجربه می تواند به موفقیت در این مسیر به شما کمک کند.

4/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا