دانستنی های حقوقی

آیا مهریه شامل مالیات میشه؟

همه می دانیم که یکی از رسومات که اغلب خانواده‌های ایرانی به آن معتقدند، تعیین مهریه قبل از ازدواج جوانان است. باید بدانید که تعلق گرفتن مالیات بر مهریه، راهکار دولت برای حفظ کانون خانواده و کاهش میزان طلاق در جامعه است. خانواده مهم‌ترین رکن جامعه است. افزایش طلاق بدلیل مشکلات حاکم بر جامعه باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. از این رو دولت و مجلس تصمیم گرفته اند با اعمال مالیات مهریه ، میزان طلاق را کاهش دهند و به استحکام بنای خانواده کمک کنند. در این مقاله به بررسی مهنا و مفهوم مهریه و چگونگی محایبه مالیات را بر آن بررسی می کنیم.

مهریه چیست؟

همانطور که گفتیم بنیاد خانواده یکی از مهم‌ترین بناها در جامعه است. مطابق دین اسلام که دین واحد کشور است، هنگام ازدواج، مهریه برای زن مشخص می‌شود. مرد نیز در صورت توانایی پرداخت، مهریه را می‌پذیرد. در عرف و شرع دین اسلام مهریه هدیه‌ و حقی است که از جانب مرد باید به زن پرداخت گردد. مطابق قانون 1082 قانون مدنی ایران به محض آن که عقد جاری شد، زن مالک مهر می‌شود . وی هر نوع تصرفی می‌تواند در آنمهریه خود داشته باشد. هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی این مالکیت را بگیرد. حال با آشنایی با مفهوم مهریه پس از بررسی ویژگی های آن در قسمت بعدی، به سراغ مالیات مهریه میرویم.

ویژگی‌های مهریه

برای آنگه مالیات مهریه قابلیت پرداخت داشته باشد، مهریه باید دارای ویژگی ها و شرایطی باشد که قانون آنها را تعیین کرده است. هر چند زن مالک شرعی و قانونی مهریه است و هیچ محدودیتی برای تصرف در آن ندارد، اما قبل از تعیین آن لازم است ویژگی‌های آن تحقق یابد. این ویژگی ها عبارت اند از:

  • قابل تملک باشد.
  • نباید متعلق به شخص دیگری باشد.
  • میزان دقیق آن باید مشخص باشد.
  • هر دو طرف باید از مبلغ مهریه راضی باشند.

مالیات بر مهریه چیست؟

دولت سعی کرده جهت جلوگیری از تعیین مهریه‌های بالا مالیات مهریه تعیین کند. زیرا علاوه بر افزایش طلاق در جامعه، بدلیل تورم و شرایط بد اقتصادی قیمت سکه روز به روز در حال افزایش است.  بر اساس قانون جدید مهریه، افرادی که مهریه‌های بالاتر از چهارده سکه را قبول می‌کنند باید مالیات آن را به دولت بپردازند. ثبت آن در محضر و هنگام ثبت عقدنامه است. طوری که اگر این مبلغ پرداخت نشود زوجین نمی‌توانند سند ازدواج خود را دریافت نمایند. در نتیجه این امر، امری الزامی است. در این جهت به تدوین و تصویب لایحه حمایت از خانواده پرداختند.این لایحه به شرح زیر است:

طبق ماده 25 لایحه حمایت از بنیان خانواده:

 تعداد 110 سکه بهار آزادی طرح جدید می باشد. بر اساس این مصوبه، مرد می تواند به هر تعدادی که به توافق طرفین می رسد سکه برای مهریه همسر خود تعیین نماید اما فقط 110 سکه آن دارای ضمانت کیفری و اجرایی دارد. وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است از مهریه‌های بالا‌تر از حد متعارف و غیرمنطقی با توجه به وضعیت زوجین و مسائل اقتصادی کشور هنگام ثبت ازدواج، مالیات مهریه دریافت نماید . میزان مهریه متعارف که به آن اشاره شده است، میزان مالیات با توجه به وضعیت عمومی در ماده ۱۴۴ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۱۳۶۶که به معافیت‌ها پرداخته مشخص می شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین حاکم بر مهریه، بهتر است از مشاوره با بهترین وکیل خانواده در تهران و شهرستانها بهره مند گردید.

میزان مالیات مهریه

میزان و نحوه محاسبه مالیات بر مهریه

چنانچه قانون مالیات مهریه که در سال 1401 مطرح گشته، به تصویب برسد و اجرایی گردد، مالیاتی تعلق می گیرد. این مالیات به صورت زیر حساب می شود:

  • از پانزده سکه تا صد سکه بهار آزادی ، یک و نیم درصد.
  •  صد و یک سکه تا دویست سکه بهار آزادی، دو درصد.
  • دویست و یک سکه بهار آزادی به بالا، پانزده درصد
  •  مهریه تا چهارده سکه بهار آزادی باشد. از مالیات معاف است.

هدف تعیین مالیات مهریه

با توجه به توضیحاتی که در ابتدای این مقاله داده ایم، دانستیم، یکی از پرونده‌هایی که امروزه اغلب جوانان با آن درگیر هستند و به خاطر آن به زندان می‌افتند، تعداد بالای سکه‌های مهریه است. دولت نیز جهت جلوگیری از تعیین مهریه‌های سنگین و محکم کردن بنیان خانواده، اقدام به تعیین مالیات مهریه کرده است. بر این اساس اگر زوجین بدانند در صورت توافق بر مهریه‌های سنگین باید مالیاتی بپردازند که توانایی پرداخت آن را ندارند، یا تمایلی به پرداخت آن ندارند، از تعیین مهریه‌های سنگین جلوگیری میکنند. اینکار می تواند تعدد پرونده های طلاق و یا پرونده های مربوط به مهریه و حبس جوانان را به طور چشمگیری کاهش دهد.

چه کسی مالیات مهریه را می پردازد؟

لازم به ذکر است، دولت جهت تأثیرگذاری بیشتر این لایحه قانونی پرداخت مالیات مهریه را بر عهده دو طرف گذاشته است. یعنی طرفین باید به صورت مساوی آن را پرداخت نمایند. در این صورت هم زن هم مرد ملزم به پرداخت مبلغ مالیات خواهند بود. این امر باعث ایجاد دغدغه برای آن‌ها خواهد شد. این تساوی میان طرفین باعث خواهد شد هر دو خانواده با تعیین مهریه پایین موافقت نمایند.

رابطه مالیات مهریه و سکه

در قانون، مالیات برای سکه تعیین شده است. این مالیات جزء مالیات‌های مستقیم است. پس لازم است بذانید اگر زن هنگام دریافت مهریه، سکه دریافت کند مشمول پرداخت مالیات مهریه نخواهد شد. این به این معناست که وی نباید مبلغی را به عنوان مالیات بپردازند. البته در صورتی که زن مهریه خود را دریافت کند و آن را بفروشد، بدیهی است که باید مالیات آن را بپردازد. زیرا این فروش باعث کسب درآمد وی شده است. پساو باید مالیات این سکه‌ها را بپردازند.

معافیت از پرداخت مالیات مهریه

مهریه به صورت عندالمطالبه و به صورت عندالاستطاعه پرداخت می شود. در ابتدا گفتیم مهریه مالی است که متعلق به زن می باشد. با این حال چنانچه قانون مربوط به دریافت مالیات مهریه تصویب شود، پیش از این که مهریه تحت تصرف زوجه قرار گیرد، می بایست درصدی از آن به اداره امور مالیاتی کشور پرداخت شود. این مالیات در زمان ثبت عقدنامه و در محضر از افراد دریافت می‌شود و زوجین باید این مبلغ را به حساب دولت بریزند تا بتوانند سند ازدواج خود را بگیرند. در این باره به طور مکفی در این مفاله صحبت شد. اکنون معافیت از این مالیات را عنوان می کنیم:

  • در لایحه مورد بحث مهریه های کمتر از چهارده سکه تمام بهار آزادی، از پرداخت مالیات معاف است.
  • بانوانی که تحت نظارت کمیته امداد امام خمینی (ره)، یا بهزیستی می باشند، می بایست از پرداخت مالیات معاف شوند.
4.5/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا